Vybrané články
z týdeníku The Economist

Ztrouchnivělá demokracie: v čem může být Latinská Amerika pro Západ výstrahou

Ekonomická stagnace, rozčarování obyvatel a polarizace politiky se vzájemně posilují.

Ztrouchnivělá demokracie: v čem může být Latinská Amerika pro Západ výstrahou
První levicový prezident Kolumbie Gustavo Petro | foto Shutterstock.com

Ve druhém kole prezidentských voleb stáli Kolumbijci minulý víkend před neradostným rozhodováním mezi dvěma pro úřad nezpůsobilými populisty. Nalevo stál Gustavo Petro, jenž se dodnes nezřekl obdivu k Hugu Chávezovi, caudillovi, který zdecimoval venezuelské hospodářství a demokracii. Zprava útočil Rodolfo Hernández, agresivní bývalý starosta bez týmu spolupracovníků a téměř bez programu, pokud nepočítáte vyhnání „zlodějů“, za něž označuje všechny politiky.

Toto složení kandidátů odráží hluboké pohrdání kolumbijských voličů mainstreamovými politiky, přestože si země v posledních dvaceti letech vedla poměrně dobře. Byla to polarizovaná volba, která se znepokojivě opakuje téměř ve všech latinskoamerických volbách. V regionu, kde dávno před pandemií vládla nespokojenost, už téměř nezavadíte o umírněného politika, který by hlásal kompromis a postupné reformy, bez nichž nelze dosáhnout prosperity a míru.

Není to důležité jen pro Latinskou Ameriku, ale i pro celý svět. Přes všechny výhrady zůstává region převážně demokratický a měl by být přirozeným spojencem Západu. Může také hrát klíčovou roli při řešení dalších globálních problémů, klimatickou změnou počínaje a potravinovou bezpečností konče. Je domovem nejen rychle se zmenšujícího amazonského deštného pralesa a největších zásob pitné vody na světě, ale také mnoha komodit nezbytných pro výrobu zelené elektřiny, jako jsou lithium a měď. Latinská Amerika je velkým vývozcem jídla a může vyvážet ještě víc.

Není to tak dávno, co byla Latinská Amerika v kurzu. Komoditní boom přinesl zdravý ekonomický růst a poskytl politikům dost peněz na experimenty s inovativními sociálními programy, jako byly například ty s podmíněnými transfery hotovosti. To přineslo významnou redukci chudoby a snížení extrémní příjmové nerovnosti, která byla dlouhá léta s oblastí spojována. Rozrostla se střední třída. To na oplátku posílilo politickou stabilitu. Demokraticky zvolené vlády vesměs respektovaly lidská práva, i když právní stát zůstal slabý. Zdálo se, že rostoucí prosperita a odpovědní a efektivní politici jdou ruku v ruce. Budoucnost vypadala růžově.

Nahromaděné problémy

Nyní ten blahodárný kruh nahradil kruh začarovaný. Latinská Amerika uvázla ve znepokojivé rozvojové pasti. Tamní ekonomiky už celou dekádu trápí stagnace a pomalý růst. Obyvatele – a zejména ty mladé, kteří jsou vzdělanější než jejich rodiče – frustruje nedostatek příležitostí. Proto obracejí svůj hněv proti politikům, které obecně považují za zkorumpované a prospěchářské. Politici se zase nedokázali dohodnout na reformách, které by hospodářství latinskoamerických zemí zefektivnily. Rozdíl v produktivitě mezi Latinskou Amerikou a rozvinutými státy od osmdesátých let minulého století ještě narostl. S mnoha monopoly a nedostatečnou inovativností Latinská Amerika v ekonomice 21. století zaostává.

Všechny tyto problémy se nyní ještě stupňují. Dopady pandemie, zejména dlouhé uzavření škol, zvýší nerovnost. Vlády musejí víc utrácet za zdravotní péči a školství, ale náklady na obsluhu dluhu rostou. Region proto potřebuje vybrat víc na daních, ale tak, aby nepodkopal investice. Chile a jeho nový levicový prezident Gabriel Boric se pokusili nabídnout novou společenskou smlouvu zhruba v tomto duchu. Místo toho se však Boricova vláda stala rukojmím ústavodárného shromáždění, které svazují důvěrně známé latinskoamerické neduhy utopismu a přeregulovanosti.

Rozklad v přímém přenosu

Konsolidace demokracie bývala považována za jednosměrný vývoj. Latinská Amerika ale názorně ukazuje, že demokracie mohou snadno ztrouchnivět – a to je varování pro všechny demokraty na světě. Latinskoamerická politika není poznamenána jen polarizací, ale rovněž fragmentací a extrémní slabostí politických stran, což je také důvodem, proč je tam tak obtížné sestavit jakoukoli vládní většinu. Tuto sestupnou spirálu ještě zrychluje zhoubný vliv sociálních sítí a dovoz identitární politiky ze severu. Technokraté jsou diskreditováni a práce pro vládu je čím dál častěji vnímána – zleva i zprava – jako prebenda, která se rozdává za zásluhy, a ne jako důležitá odpovědnost určená jen pro skutečně schopné jedince. Organizovaný zločin, který už dávno hraje významnou roli v latinskoamerické epidemii násilí, se začíná zavrtávat i do politiky.

Mnoho těchto neduhů sužuje demokracie po celém světě, ale v Latinské Americe jsou obzvlášť vážné a nebezpečné. Většina obyvatel Latinské Ameriky stále chce demokracii, byť třeba lepší verzi, než jakou mají. Narůstá však publikum lidí, kteří obhajují údajně efektivní vládu autokracie. Z Venezuely a Nikaraguy se staly levicové diktatury po vzoru Kuby. V Salvadoru centralizoval prezident Nayib Bukele moc a v rámci drakonické války proti gangům pozavíral na čtyřicet tisíc lidí. A je to nejpopulárnější prezident v oblasti. Šéfové dvou největších zemí – brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho mexický kolega Andrés Manuel López Obrador – ostentativně pohrdají ústavními brzdami a protiváhami. Bolsonaro se bude v říjnu ucházet o druhý mandát. Málokoho utěší, že jej pravděpodobně porazí Luiz Inácio Lula da Silva, bývalý prezident, jehož vlády provázely korupční skandály a který nemá žádnou novou vizi.

Čínské neokolonie

Nebezpečí nespočívá jen v tom, že demokracie zdegradují v diktatury, ale že Latinská Amerika opustí orbitu Západu. Pro většinu zemí v oblasti je dnes Čína hlavním obchodním partnerem a Peking investuje do tamní infrastruktury. Některé levicové vlády v regionu touží po návratu k nezúčastněným postojům z éry studené války. Pět latinskoamerických prezidentů, včetně Lópeze Obradora, se tento měsíc rozhodlo bojkotovat Summit amerických států v Los Angeles. Spojené státy – i Evropa – se mohou v Latinské Americe víc angažovat – skrze obchod, investice a technologie. A Latinská Amerika si na oplátku musí uvědomit, že navázáním užších vztahů může hodně získat a že ve světě ovládaném Čínou by byla odsouzena do role neokolonie. 

Latinskoameričtí politici budou nyní v pokušení ignorovat ekonomické a politické problémy a jednoduše se svézt na nové vlně komoditního boomu, kterou zvedla válka na Ukrajině. Byla by to chyba. Žádné zkratky neexistují. Latinskoamerické státy musejí své demokracie vystavět od základů. Pokud lidé v regionu nepochopí, že politika má být především veřejnou službou, a znovu se nenaučí hledat kompromisy, čeká Latinskou Ameriku ještě horší osud.

2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.