Zrušte průmysl!

Dvojministr Karel Havlíček přišel s nápadem sloučení resortů dopravy a průmyslu do jednoho ministerstva hospodářství. To je výborná myšlenka, ovšem poněkud nedotažená. Ministerstvo průmyslu je i na poměry státní správy mimořádně nevýkonnou institucí.

Rozhýbat zkostnatělý úřad se v průběhu let nepovedlo mužům ani ženám nejrůznějších schopností a politického zaměření, ať už se jmenovali Kuba, Mládek, Havlíček I., Hüner, Nováková, nebo Havlíček II. Reorganizace resortu je tak nevyhnutelná. Řešením zoufalého stavu je ovšem nikoliv sloučení s jiným megaúřadem a vznik kolosu, který by většinu energie spotřeboval na svůj vlastní chod, nýbrž úplné zrušení a rozprášení strnulých průmyslových struktur.

Oblast telekomunikací by skutečně mohla přejít na nedalekou dopravu, která má k infrastrukturním otázkám blízko. Agenda obchodu a ochrany spotřebitele zase patří ministerstvu zemědělství. To už dnes má rozsáhlé pravomoci v potravinovém dohledu, a s „empéóčkem“ proto v minulosti do sebe nezřídka narážely. Zahraniční investice a export mohou s klidem převzít resorty zahraničí či financí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit