Zrušení superhrubé mzdy? Nedělejme si falešné naděje

V červenci to bylo zrušení sociálního pojištění, nyní vláda bájí o zrušení superhrubé mzdy.

Sestavování státního rozpočtu na příští rok se pomalu rozbíhá. Už dnes je jasné, že pokud by opravdu došlo na tři hlavní priority, které vláda zmiňuje – zrušení superhrubé mzdy, zvýšení penzí nad rámec zákonné valorizace a rekordní investice –, zůstane v eráru obrovská díra.

Zatímco pro „nasypání“ peněz důchodcům a investice nejspíš nebude těžké najít v Poslanecké sněmovně většinu, nad zrušením superhrubé mzdy visí velký otazník. Ministryně financí Alena Schillerová sice zatím odmítá zveřejnit jakákoliv přesná čísla. Pokud by ale opravdu došlo na variantu 15procentní daně z hrubé mzdy, bude to pro státní kasu znamenat výpadek příjmů v řádu desítek miliard.

A proti tomu se bouří jak sociální demokraté, tak „tichý“ koaliční partner KSČM. Premiér Andrej Babiš se proto pro svůj plán snaží získat opozici. ODS zatím tvrdí, že Babišovi se snížením daní pomůže. Otázka ale je, zda svůj slib dodrží tváří v tvář gigantickému rozpočtovému schodku, který nejspíš Schillerová poslancům předloží ke schválení. Anebo zda bude ochotná tento krok posvětit i za cenu zavedení progresivní daně z příjmů fyzických osob, o kterém jako o jedné z variant mluví ministerstvo financí.

Může se tak snadno stát, že zůstane opět jen u slibů s obvyklým lakonickým vysvětlením: chtěli jsme vám pomoct, ale všichni proti nám vedou kampaň. Nebylo by to poprvé. Ostatně, pamatuje si ještě dnes někdo, že je to sotva měsíc, co Andrej Babiš sliboval zrušení sociálního pojištění pro fyzické osoby? Zrušení superhrubé mzdy může čekat úplně stejný osud – upadne v zapomnění a zastíní je jiné sliby a předvolební dárečky.