Vybrané články
z týdeníku The Economist

Zobali sportovci, zobali

Doping je stále velmi běžný. Často chybí ochota hříšníky odhalovat.

Zobali sportovci, zobali
ilustrace Vojtěch Velický

Před osmi lety přiznal Lance Armstrong, jediný vítěz sedmi Tour de France v historii, že užíval nedovolené povzbuzující látky. Jeho zpověď ukončila „hrdinskou éru“ cyklistického dopingu. Od devadesátých let do poloviny prvního desetiletí nového milénia bylo zneužívání zakázaných látek široce rozšířené a naprosto bezuzdné. V současnosti vám doping projde o poznání hůř než v časech Armstrongovy slávy. Pověst cyklistiky se však jen tak nevzpamatuje. Fanoušci sledující letošní Tour, která finišovala minulou neděli 18. července v Paříži, diskutují o dopingu asi stejně často jako o taktice týmů a o tom, jakou formu má který jezdec. Ať už je to namístě, nebo ne, podezření doprovází všechny závody.

Proč to nepustit?

Nejde jen o cyklistiku. Doping je běžný ve spoustě sportovních odvětví. Tento týden začne olympiáda v Tokiu a budou na ní chybět reprezentanti Ruska. Tomu byla loni zakázána účast kvůli falšování informací, kterého se Rusové dopustili poté, co se v roce 2015 provalil obří státem financovaný dopingový program. Pandemie přinutí sportovce závodit na prázdných stadionech. Lockdowny narušily režim pravidelných dopingových kontrol, které atleti podstupují. Menší počet kontrol hraje do karet podvodníkům bez ohledu na národnost. Pokud je možné věřit odhadům bývalých dopingových komisařů, mohla by si více než tisícovka z jedenácti tisíc sportovců, kteří se her zúčastní, pomáhat nedovoleným dopingem.

První olympijské dopingové kontroly se konaly v roce 1968. Zjevná neschopnost učinit dopingu přítrž vede některé liberály k tomu, aby nad celým problémem znechuceně mávli rukou a navrhli, aby se veškerá omezení jednoduše odstranila. Lidé jsou koneckonců technologií milovní tvorové. Fyzika nám už umožnila zlepšit výkon – máme lehčí kola a pružnější boty –, tak proč nedovolit, aby se zapojila i chemie?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit