Změna, která nehrála do karet

Nevyžádaný přechod mezi provozovateli platebních karet namíchl část klientů

Změna, která nehrála do karet
Karetní společnosti Mastercard a Visa soupeří o to, kdo bude vládnout českému trhu s platebními kartami. | Shutterstock.com

Nenajdete na světě moc konzervativnějších národů, než jsou Češi. Jen namátkou, neradi mění mobilního operátora, a to ani v případě, že nejsou zcela spokojeni s jeho službami. Podobné je to i v dalších oborech. Třeba více než devadesát procent Čechů nechce změnit banku, i když nejsou spokojeni s některými službami a výší poplatků, které kaž­dý měsíc odvádějí svému bankovnímu domu za služby. Základem bankovních služeb se pro ně v posledních letech staly zejména platební karty.

V druhém letošním čtvrtletí došlo k výraznému oživení v používání platebních karet. Celkový objem transakcí na obchodních místech meziročně vzrostl o více než třicet procent. Velkou dynamiku vykazují zejména internetové platby. Objem transakcí na internetu meziročně vzrostl o osmdesát procent. Počet transakcí mobilem či elektronicky v druhém kvartálu 2021 dosáhl téměř osmdesáti milionů a objem takřka padesáti miliard korun.

Jednička proti dvojce

A právě v těchto kulisách, kdy se většina klientů nechce pouštět do žádného velkého dobrodružství a změn, probíhá souboj společností Mastercard a Visa. Nejde o nic menšího než o to, kdo bude vládnout českému trhu s platebními kartami. Prvně zmíněná společnost je již několik let tuzemskou jedničkou. Dvojka, Visa, se rozhodla pro agresivnější politiku. Pro nové klienty jde přes banky a uživatelů se neptá.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit