z týdeníku The Economist
Změň se, nebo zkrachuj
Pandemie bude mít pro univerzity bolestivé následky a donutí je změnit způsob, jak učí.

Za normálních okolností se mezinárodní letiště v rozvojových zemích na konci léta hemží nervózními osmnáctiletými studenty, kteří se chystají na novou životní etapu na nějaké západní univerzitě. Každoroční migrace více než pěti milionů mladých lidí je triumfem globalizace. Studenti poznají svět a univerzity dostanou novou várku štědře platících zákazníků. Nyní jsou však lety zrušené, hranice uzavřené a každoroční stěhování světového studentstva se stává další obětí pandemie.
Covid-19 studentům komplikuje život. Mnozí z nich si musejí vybrat ze dvou nešikovných možností – buď mohou sledovat online semináře u rodičů v obýváku, nebo studium odložit, dokud se život nevrátí jakž takž do normálu. Pro univerzity je to pohroma. V první řadě přicházejí o velkou část příjmů ze školného od zahraničních studentů, ale protože jsou kampusy ideálním prostředím pro šíření infekce, budou muset univerzity úplně změnit celé své fungování.
Všechno zlé však může být pro něco dobré. Vládní dotace a rostoucí poptávka mnoho let umožňovaly vysokým školám odmítat změny, které by jinak prospěly studentům i celé společnosti. Teď už nejspíš vzdorovat nedokážou.