Zmatené fiskální včely

Tak nám vláda chystá Národní hospodářskou strategii do roku 2030. Hodně nás to uklidnilo.

Uklidnění přišlo obzvláště proto, že jindy v tomto období roku bývá na stole první nástřel státního rozpočtu na další rok, po němž letos není ani vidu ani slechu a diskutujeme o tom, jestli nebudeme ještě jednou měnit ten letošní. Navíc každý týden přichází nový nápad, který má zachraňovat ekonomiku před covidovou krizí za miliardy z kapes budoucích daňových poplatníků, protože ti současní se fáze splácení státního dluhu nejspíše nedožijí.

Ale dost vtipkování. Ekonomika samozřejmě překonává krizi a potřebuje pomoc ze státní kasy. Ale současná fiskální politika připomínající roj zmatených lesních včel může způsobit více škody než užitku. 

Tisíckrát efektivnější

V tom, co je třeba dělat, nemusí být zrovna politický soulad. Nicméně co by se dělat nemělo, je naprosto zřejmé. Především by se neměly podtrhávat daňové příjmy v těch položkách, kde je vliv různých odpustků na reálnou ekonomiku minimální. Takže jsme třeba ve vzácné shodě koalice s opozicí zrušili daň z převodu nemovitostí. Jasně že tuto daň mnozí považovali za vrcholně nespravedlivou, ale pořád je to nějakých čtrnáct miliard korun, které budou příští rok chybět, aniž by to čemukoli pomohlo, protože byty to fakt nezlevní, dokud extrémní úrokové sazby budou stimulovat investiční nákupy nemovitostí jako zcela základní a nejbezpečnější použití úspor v ekonomice. Kdyby těch čtrnáct miliard bylo použito na snížení sociálního pojištění u zaměstnavatelů nebo na zrychlení odpisů z investic, tak by to bylo tisíckrát efektivnější.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit