Zlodinové a hrduši

Jak daleko je od vlády lidu ke zvůli davu? Americký burzovní kolotoč okolo firmy GameStop ukázal, že technologie dělicí čáru snadno mažou

Zlodinové a hrduši
Šéfové hedgeových fondů patří mezi největší dravce finančního světa, možná nejznámější z nich, Steven Cohen, dnes vážený občan a majitel New York Mets, byl usvědčen z insider tradingu. | Profimedia.cz

Na začátku bylo slovo, a ne slovo ledajaké: DeepFuckingValue. Na investičním diskusním fóru sociální sítě Reddit tak zní totožnost muže, jenž si jinde (YouTube) říká Řvoucí kotě a do historie se zapsal tím, že na newyorské burze spískal letos v lednu poprask dosud nepopsaného druhu. Spojence poštval proti sobě navzájem a ze zapřisáhlých nepřátel nadělal kolegy. Regulátorům zamotal hlavu a několika z největších žraloků na Wall Street vyfoukl z kapes miliardy dolarů.

To samo o sobě by bylo za dva týdny práce pozoruhodný výkon. Ještě daleko závažnější však je, že ačkoli nikdo z aktérů onoho spektáklu nejednal nezákonně, máslo na hlavě mají svým způsobem všichni.

DeepFuckingValue (ta přezdívka bezděčně vystihuje stav věcí lépe než mnoho analýz) k tomu potřeboval několik spoluúčinkujících. Vezměme je popořádku. GameStop byl až do začátku letošního roku docela nezajímavá firma. Ačkoli měl roční obrat přes šest miliard dolarů, šel od ztráty ke ztrátě. Není divu: Prodávat digitální produkt (drtivou většinu jeho tržeb tvoří počítačové hry) v kamenných obchodech, a ještě k tomu v době zuřící pandemie, není nic záviděníhodného.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit