Zlatá data. Altron se chystá na nástup 5G sítí

Česká jednička v datových centrech vyhlíží nástup 5G sítí

Zlatá data. Altron se chystá na nástup 5G sítí
„Seznam.cz stojí před dalším rozvojem a je nám ctí, že s námi v oblasti datových center počítá,“ hovoří o největší referenci firmy Martin Souček (vlevo), jeden z šéfů Altronu. | Tomáš Novák týdeník HROT

Psala se devadesátá léta a firma Altron začínala jako IT společnost, což tehdy znamenalo zejména dovážení počítačů z Německa. Doba se měnila a přiměla zakladatele začít stavět datová centra. Opět byli jedni z prvních. Dnes na jejich řešeních běží třeba služby firmy Seznam.cz a je největší tuzemskou společností v oboru. A nyní se chystá na nástup 5G sítí a chytrých domácností.

Jak získat náskok

Cesta Altronu byla vlastně věčný hledáním, snahou vyhnout se nebo předběhnout konkurenci. „Začínali jsme jako IT firma, tehdy bylo IT o dodávkách hardwaru. Věci se vozily z Německa, ale pak je začal Pavel Tykač vozit z Tchaj-wanu po kontejnerech. Na to jsme neměli ani peníze, ani kontakty, ani jsme bohužel neviděli tu obrovskou příležitost na trhu. Odskočili jsme do zálohování a napájení počítačových systémů, což tehdy byl takový hit sekundárního trhu IT,“ vypráví Milivoj Uzelac, jeden ze zakladatelů firmy a mimochodem syn stejnojmenného dirigenta a hudebního skladatele.

Jenže i tady brzy Altron začali dobíhat ostatní. Kolem roku 2000 se proto její šéfové rozhodli využít nabídku, a kromě svého oboru se zapojit i do projektování velkého datového centra. To se ukázalo jako klíčová zkušenost. „Dříve za investorem chodili jako korálky lidé z řady firem. Někdo byl projektant na chlazení, jiná byla firma na napájení a jiný dodavatel, jiný stavař, jiný zabezpečovač a jiné IT firmy. My jsme si řekli, že to začneme integrovat a zkusíme nabídnout celkovou kompetenci investorovi, aby se mu vše zkrátilo, zlevnilo a zefektivnilo,“ říká Uzelac.

Koncept úspěchu Altronu byl na světě a brzy přišly velké zakázky. V roce 2015 dostala firma důvěru Seznamu.cz a naprojektovala a postavila pro něj hlavní datové centrum. 

NATO a šejkové

Firma se postupně dostala i k zakázce pro NATO v Kosovu. Vojska musela mít zajištěnou komunikaci s centrálou v Bruselu a Altron pro ty účely vymyslel do té doby neexistující koncept mobilních kontejnerů s veškerou potřebnou technikou. Stejně tak když firma přišla do arabských zemí, byla tam jednou z prvních, kdo se oborem zabýval. Pro byznys je to podle zakladatelů ideální svět. „Když tam jste, můžete na politiku zapomenout. Nemusíte sledovat zprávy. Všechno řídí šejk, v každé zemi je to víceméně osvícený člověk. Do věcí, kam nechtějí, abyste viděli, nevidíte, a zbytek funguje bezvadně. Je to osvícená autokracie,“ tvrdí Uzelac.

Jak se začíná obor datových center zahušťovat a působí zde i globální hráči typu Microsoft nebo Google, Altron zase přemýšlí, jak se vmanévrovat do nové výhodné pozice. Jednou z cest by mohl být nástup 5G sítí. Pokud by je vzal v Česku pod křídla velký hráč typu firmy Huawei, byl by schopný dodávat i veškeré návazné technologie a lokální firmy by byly ze hry. Dodavatelem technologií bude ale podle všeho společnost Ericsson, což už může být pro Altron zajímavé.

„Představte si chytrý dům, o který se všichni snaží. Služba, kterou bychom tady dodávali, je, že garantujeme dostupnost, pokud vznikne problém. Ve chvíli, kdy se nedostanete domů kvůli zablokovanému chytrému zámku, nebo se nenajíte, když nepůjde čtečka prstů na otevření lednice, budete určitě hledat rychlé řešení,“ popisuje Milivoj Uzelac.

Příležitostí pro příští roky může být i současná krize kolem covidu. Firmy sice pozastavily plánování nových projektů, digitalizace je ale nevyhnutelnou součástí nastávající doby. A to nejen v soukromé, ale zejména státní sféře. Čeká na zdravotnictví, školství, justici a další obory. Navíc o svá datová centra se budou muset firmy začít více starat, což je věc, kterou podle odborníků nyní často ignorují. „Je to jako s autem. Když měl člověk první, staral se o něj. U desátého už víte, že jezdí, a stačí vám to. Potíže vás ale doběhnou, pokud neděláte pravidelný servis. A to je případ řady firem,“ uzavírá Milivoj Uzelac.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní