Zkrocení inflace je zatím v nedohlednu. ČNB se nesmí bát sazby ještě zvýšit

Aktuální jednání bankovní rady ČNB o nastavení úrokových sazeb zřejmě ukončí období prudkého utahování měnové politiky a je docela zásadní otázkou, zda to nebude moc brzy.

Zkrocení inflace je zatím v nedohlednu. ČNB se nesmí bát sazby ještě zvýšit
Česká národní banka, ilustrační foto | Profimedia.cz

Názorové rozložení sil se nejspíš trochu rozředí. Stálice Aleš Michl a Oldřich Dědek, kteří od samého počátku odmítají existenci vážné inflační hrozby, na svých názorech nic nezmění.

Lidé jako Tomáš Holub, věřící ve správnost modelů a analýz měnového odboru ČNB, budou naopak tlačit k dalšímu zvýšení sazeb alespoň o půl procentního bodu a pak bude zřejmě nikoli nevýznamná skupina opatrných, ochotných už jen symbolicky ladit.

Analytici obecně očekávají, že posledně jmenovaná skupina, do níž patří třeba končící guvernér Rusnok a viceguvernér Nidetzký, prosadí svou.

A nebude to dobře, protože do vítězství nad inflací je ještě hodně daleko. Právě v těchto týdnech zásadně prosakují domácí politikou neovlivnitelné dovezené náklady na energie do všech ostatních cen a běží ostrá mzdová vyjednávání, což jsou procesy naopak ovlivnitelné. Dávat najevo smířlivost je právě v tuto chvíli hodně špatná cesta.

Možná se našim centrálním bankéřům zdá, že mají odpracováno, když ECB pořád odmítá připustit, že inflace je vážný problém, a takový Fed se teprve rozjíždí, byť dnes večer nejspíš přijde s první skutečně ostrou reakcí. Odpracováno ale bude teprve tehdy, až tempo zdražování opravdu bude klesat.

 Ale nás zcela evidentně čeká v nejbližších měsících ještě další akcelerace. Když půjdou sazby vysoko nad šest procent, tak to opravdu nebude nijak extrémní reakcí na to, co se děje, a váhání je zbytečné. Kritici, kteří se zcela prokazatelně se svými předpověďmi krátkodobé inflační epizody, jež měla rychle pominout, hluboce odborně mýlili, budou dál křičet, že tak centrální banka zbytečně přiškrtí ekonomiku.

O tom, že ji přiškrtí, není třeba diskutovat. Nebude to ale zbytečně. Čím později se podaří inflační infekci zastavit a čím hlouběji ji necháme prorůst do ekonomiky, tím bude muset být později měnová politika restriktivnější a tím déle bude muset trvat. A tím budou samozřejmě horší i dopady na ekonomický růst. Zkušenosti z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let jsou jednoznačné.