Život na zdi

Praha se snaží uchopit nový fenomén pouličního umění a přebít nudu.

Život na zdi
Legenda české muralové scény je typickým příkladem umělce, který se po sprejerském období začal věnovat vlastní umělecké tvorbě a přesunul se do galerií. | Tomáš Novák týdeník HROT

Obraz na zdi u Vltavské, pomalovaná stěna u Evropské třídy, vodopád na žižkovském paneláku, komunitní centrum na Proseku… Něco se děje. Pražské zdi pokrývají obří malby, které celkem vkusně dotvářejí městský prostor. Už nejde o místa, která město vyčlenilo pro legální tvorbu „umělců se sprejem“, aby ušetřilo za čištění barevných čmáranic z domů. Radnice pořádají soutěže, ve kterých vybírají nejpovedenější kresby, vítězové pak velkoplošné výjevy přenášejí do ulic. Z graffiti či streetartové scény vyrostli během minulých let respektovaní umělci, kteří se přesunuli do galerií a uměním v ulicích si už i něco vydělají. Zdá se, že Praha se snaží uchopit fenomén přezdívaný mural art tak, aby se stal legitimní součástí veřejného prostoru. Brzy se dočkáme dalších děl u stanic metra. 

Jak zkrášlit socialistický realismus 

V Praze 9 se vylouplo komunitní centrum do podoby, která v sídlištní šedi zaujme na první dobrou. Radnice nechala architektovi, který má na starosti rekonstrukci vybydlené nemovitosti z 80. let na náměstíčku v Jablonecké ulici, volnou ruku a ten ji využil po svém. Na fasády nechal udělat Michala Škapu tzv. mural. A z výsledku jsou zástupci městské části nadšení. „Je těžké oživit socialistický realismus a dát mu nějaký přesah do současné doby. Vlastně si žádný dobrý pokus nevybavuju. A Michalovi Škapovi se to povedlo. Dům pomaloval lokálními motivy například z parku Přátelství nebo střížkovské velryby. Zbytek je jeho vlastní inspirace,“ říká místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. 

Mural je podle něj jednoduchý a laciný způsob, jak sídliště polidštit a přitom dát formě i nějaký obsah. Navíc je to za málo peněz hodně muziky; dílo za zhruba 250 tisíc korun se městské části podařilo zaplatit z magistrátního programu určeného pro umění ve veřejném prostoru. „Vlastně přemýšlím, že by taková malba slušela naší poliklinice. To je také socialistický barák, který by potřeboval trochu zkrášlit a obveselit. Mural by mohl být inspirací i pro soukromé firmy, živnostníky a SVJ, aby o sobě dali vědět,“ přemýšlí místostarosta.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit