Zero covid, zero sankce

Jako zprávy z jiného světa zní v posledním týdnu informace médií o událostech na Novém Zélandu

Zero covid, zero sankce
Jacinda Ardernová | Profimedia.cz

Zatímco drtivá většina světa se zabývá hrozbami, které vyplývají z válečných zločinů páchaných putinovským Ruskem na Ukrajině, největší starosti novozélandské premiérce Jacindě Ardernové dělá – covid.

Ostrovní země se potýká s následky své politiky „nulového přístupu“ k čínské chřipce a snahy virus úplně eliminovat. Co fungovalo na původní variantu koronaviru, to už nestačí na potlačení jeho poslední, extrémně nakažlivé varianty omikron. Křivka počtu nových případů v nepromořené populaci tak svým exponenciálním vývojem nyní strčí do kapsy i někdejší ohniska koronaviru.

Jacinda Ardernová ale svůj boj nevzdává, a tak si ještě na začátku března stěžovala na rostoucí agresivitu lidí, kteří pro její tažení a jen velmi opatrné rozvolňování všech zákazů přestávají mít pochopení.

Tváří v tvář marnosti novozélandských snah o vypuzení čínské chřipky působí nejvíc šokujícím dojmem postoj Ardernové k ruskému agresorovi. Nový Zéland se dlouho nepřipojoval k mezinárodním sankcím, protože to prý neumožňovala tamní legislativa. Nyní svůj postoj částečně mění díky narychlo přijatému zákonu, ani tak ale sankce nejsou nijak drastické – týkají se povětšinou jen majetku oligarchů.

Pro ostrovní stát to může být v případě další eskalace války výhra a i kvůli tomu prý v zemi hledá bezpečný přístav řada lidí z celého světa. Možná tím utečou před jaderným útokem, nedá se ale vyloučit, že stráví zbytek života v lockdownu.