Žena, muž a letadlo

Blockchainový startup Xixoio po třech letech překopal strukturu. Spolupracuje i se známým hercem Jaroslavem Duškem.

Žena, muž a letadlo
Zakladatel startupu Xixoio Richard Watzke často mluví o druidech, harmonii nebo zasvěcení. Dokonce i název Xixoio má duchovní rovinu. | Tomáš Novák týdeník HROT

Kancelář Richarda Watzkeho v průmyslové budově v pražském Karlíně galerii nepřipomíná. Ona ale galerií je. Několik místností je napěchováno uměním. „Židle, na kterých sedíte, jsou z filmů s Jamesem Bondem. Jedna se rozbila a nikdo ji neumí opravit. Stojí přitom sto tisíc,“ říká Watzke a návštěvník si vybaví, že kus nábytku opravdu zná ze snímků Quantum of Solace nebo SkyFall.

Kdo zná Watzkeho historii, ten se nediví. Vousatý muž v bílém tričku a kraťasech proslul jako obchodník se nemovitostmi, které vybavil obrazy a sochami a prodával jako balíček dál. Poslední tři roky však strávil budováním firmy zabývající se něčím úplně jiným. Čím, to není úplně jednoduché pochopit a sám Watzke detaily produktu, který má být podle jeho slov hotov příští rok v únoru, tají.

Tokenizace a islámské právo 

Navzdory tomu, že startup jménem Xixoio provařil už dvě stě milionů korun a počátkem roku se z firmy stáhl druhý ze zakladatelů Nikolaj Rožok (někdy uváděný jako Nikolay Rozhok), podařilo se Watzkemu sehnat další investory. Mezi nimi i veřejně známá jména. „Dneska máme 23 akcionářů a posledním z nich je Jaroslav Dušek,“ jmenuje Watzke známého herce.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit