Žena, muž a letadlo

Blockchainový startup Xixoio po třech letech překopal strukturu. Spolupracuje i se známým hercem Jaroslavem Duškem.

Žena, muž a letadlo
Zakladatel startupu Xixoio Richard Watzke často mluví o druidech, harmonii nebo zasvěcení. Dokonce i název Xixoio má duchovní rovinu. | Tomáš Novák týdeník HROT

Kancelář Richarda Watzkeho v průmyslové budově v pražském Karlíně galerii nepřipomíná. Ona ale galerií je. Několik místností je napěchováno uměním. „Židle, na kterých sedíte, jsou z filmů s Jamesem Bondem. Jedna se rozbila a nikdo ji neumí opravit. Stojí přitom sto tisíc,“ říká Watzke a návštěvník si vybaví, že kus nábytku opravdu zná ze snímků Quantum of Solace nebo SkyFall.

Kdo zná Watzkeho historii, ten se nediví. Vousatý muž v bílém tričku a kraťasech proslul jako obchodník se nemovitostmi, které vybavil obrazy a sochami a prodával jako balíček dál. Poslední tři roky však strávil budováním firmy zabývající se něčím úplně jiným. Čím, to není úplně jednoduché pochopit a sám Watzke detaily produktu, který má být podle jeho slov hotov příští rok v únoru, tají.

Tokenizace a islámské právo 

Navzdory tomu, že startup jménem Xixoio provařil už dvě stě milionů korun a počátkem roku se z firmy stáhl druhý ze zakladatelů Nikolaj Rožok (někdy uváděný jako Nikolay Rozhok), podařilo se Watzkemu sehnat další investory. Mezi nimi i veřejně známá jména. „Dneska máme 23 akcionářů a posledním z nich je Jaroslav Dušek,“ jmenuje Watzke známého herce.

Sám Dušek ovšem své angažmá v Xixoio mírní. „Nejsem úplně investorem. Pro mě je to složité, protože svou pozici nedokážu pojmenovat. Světu peněz úplně nerozumím a shodou okolností jsem byl přiveden k tomuto projektu, který pozoruji a snažím se v tom vyznat,“ říká Dušek týdeníku Hrot. Herec podle svých slov vložil do firmy peníze, část dostal vyplacenou se ziskem zpět a část v ní nechal v takzvaných tokenech. A to je v podstatě to, čím se Xixoio zabývá. Xixoio se zrodilo při společném běžeckém tréninku Watzkeho s Rožokem, někdejším šéfem fintechové společnosti MoneyPolo. Rožok Watzkeho nadchnul pro ideu digitálních tokenů fungujících na sítí blockchain, které by mohly nahradit klasické způsoby získávání kapitálu, jako je vydávání akcií nebo emise dluhopisů.

Společně založili holding ve Velké Británii a akciovou společnost v Praze a začali pracovat na systému, který by „tokenizaci“ umožňoval. S výsledkem však Watzke nebyl spokojen a s tím spojený stres měl pro něj neblahé následky. Otevřeně přiznává, že když se jednoho dne ocitl s autem 220 kilometrů za Prahou a neměl tušení, jak a proč se tam dostal, vyhledal pomoc psychiatra. Nakonec přestal pít, změnil od základů životní styl a také se rozešel s Rožokem i většinou zaměstnanců. „To bylo velice bolestivé a stálo nás to obrovské peníze na odstupném,“ říká. 

Po třech nezdařených verzích systému a s novými investory v zádech však věří, že čtvrtá se počátkem příštího roku skutečně rozběhne. „Xixoio vezme firmu, tu zapíše na veřejný blockchain, kde je všechno vidět a nedá se to falzifikovat. K firmě přidáme projekt, její záměr a lidi a na to vystavíme token. Síť začne token distribuovat a koupí si ho někdo, kdo firmě věří,“ popisuje základní ideu. 

„Pokud firma například staví divadlo, tak vydá tisíc tokenů po milionu a jakmile divadlo postaví, tak má držitel tokenu nárok na jednu tisícinu z každé vstupenky,“ vysvětluje dále a v jeho slovech zaznívá další neobvyklost. Xixoio totiž neplánuje pracovat s úrokem, nýbrž podílem založeným na islámském finačnictví. První tokeny už firma vydala sama na sebe a právě ty nyní drží i Jaroslav Dušek. 

Polibek a objetí

Při delším naslouchání Watzkeho slovům začne být jasné, proč se esotericky zaměřený herec spojil právě s tímto podnikatelem. Watzke často mluví o druidech, harmonii či zasvěcení. Dokonce i název Xixoio má duchovní rovinu, kde XIX znamená ženu, OIO muže, X polibek, O objetí a vše dohromady má odkazovat na Tchaj-ťi tchu, symbol jin a jang. 

Ze spolupráce se známým hercem vznikl i tříhodinový rozhovor, který je k vidění na kanálu YouTube, kde má přes 50 tisíc zhlédnutí. Video, ve kterém Dušek s Watzkem probírají vizi firmy, vyvolalo rozporuplné reakce. Mnoho diskutujících názory obou mužů většinou nechápe a celý projekt hodnotí jako letadlo. 

Watzke nad nimi mává rukou jako nad hejtry a poukazuje na to, že film má prakticky stejný počet lajků jako dislajků. Jestli se Xixoio vyvine směrem k temnějšímu jin, nebo světlejšímu jang, se uvidí. Možná však v souladu s filozofií zachová dichotomii obojího.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní