Zemřel Tamir Winterstein, developer, který měnil Prahu

Ve věku 72 let zemřel podnikatel a významný pražský developer Tamir Tomáš Winterstein. Je podepsaný zejména pod velkými urbanistickými celky v pražských Holešovicích a Vysočanech.

Zemřel Tamir Winterstein, developer, který měnil Prahu
Tamir Winterstein | Profimedia.cz

Rodák z Bratislavy, jehož kořeny ale pocházely z Izraele, kde také řadu let žil, o víkendu podlehl opakované srdeční příhodě. Informaci jako první přinesl časopis Forbes, kterému ji potvrdila zástupkyně jeho developerské skupiny Lighthouse Group.  

Když se v roce 2011 loterijní společnost Sazka dostala na hranu krachu, Winterstein byl první mezi zájemci o odkup libeňské O2 areny. Byl to on, kdo si na lokalitu kolem stanice metra Českomoravská vsadil jako na místo s ohromným potenciálem. Ostatně společně s tehdejším šéfem Sazky, démonickým manažerem Alešem Hušákem, chystali v okolí komplexní rozvojové plány na území, kterému se říkalo Zelený ostrov. 

Avšak na arénu nakonec dosáhli jiní a vizionářský developer Winterstein, který v jejím sousedství vybudoval obchodní a kancelářské centrum Harfa, začal zdejší plány realizovat se skupinou PPF a jejím obchodním spojencem Karlem Pražákem.  

Tamir Winterstein, který někdy používal i jméno Tomáš, společně se skupinou Kaprain Karla Pražáka a PPF drželi v okolí arény řadu pozemků. Na nich aktuálně PPF buduje hotel a před více než rokem zde vyrostly kancelářské věžáky C&R Office Center. Zde Pražák spojil síly právě s Wintersteinem. V areálu, kde se například nacházejí kliniky ze skupiny Hartenberg Capital Andreje Babiše a Jozefa Janova a také sídlo telekomunikační společnosti CETIN, si Winterstein ponechal menšinový podíl.   

Kromě toho na Jarově vystavěl takzvané Zelené Město. Avšak jeho královstvím byly hlavně Holešovice. Na břehu Vltavy tam vybudoval bytové čtvrti Marina Island a Prague Marina, kde sám soukromě držel několik bytů (byt tu měl například i zmiňovaný Hušák). Kromě toho je podepsaný pod skleněným věžákem Lighthouse Towers v Jankovcově ulici u Libeňského mostu. Tam dlouho sídlila také významná klinika na asistovanou reprodukci Iscare, kterou Winterstein spoluvlastnil. Desetinový podíl si v ní podržel i po prodeji fondu Hartenberg Capital v roce 2014.

„Byl to strašně férový chlap. Jeho slovo vždy platilo. Je to strašná škoda,“ těžko hledá slova Jozef Janov, investor a šéf Hartenberg Capital. Ten se s ním potkal nejen v Iscaru, ale i během budování obří kliniky v sousedství O2 areny v komplexu C&R Office Center. Ostatně tam se také Iscare z Holešovic loni přestěhoval.

„Pro Iscare toho udělal opravdu mnoho. Bez něho by byl Iscare jen malou klinikou, nikoli největší soukromou nemocnicí v Praze,“ dodal Janov, který podobná slova směroval po víkendu i všem zaskočeným a smutným zaměstnancům Iscaru.

Winterstein úzce spolupracoval také s hokejovým svazem, kterému pomáhal s organizací mistrovství světa v roce 2015. V obchodním centru Harfa je stálá Síň slávy českého hokeje a v kancelářích Harfy dodnes sídlí hokejový svaz.

„Je to pro mě nesmírně těžké. Byl to můj velký kamarád, opravdu jeden z nejbližších. Muž s velkým srdcem, vzdělaný a moudrý, který si vždy věděl rady. Miloval hokej a hodně nám pomohl s mistrovstvím i dalšími akcemi, se Síní slávy. Je to obrovská ztráta, hlavně lidská,“ říká Tomáš Král, dlouholetý předseda Českého svazu ledního hokeje.