Zemřel papež Benedikt XVI.

Ve věku 95 let zemřel emeritní papež Benedikt XVI. Smutnou událost zveřejnil Vatikán v tiskové zprávě.

Zemřel papež Benedikt XVI.
Papež Benedikt XVI. | foto Profimedia.cz

„Se zármutkem vám oznamuji, že emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu,“ uvedl vatikánský mluvčí Matteo Bruni v písemném prohlášení s tím, že další informace budou zveřejněny později.

Pohřeb se má konat ve čtvrtek 5. ledna 2023 na vatikánském Svatopetrském náměstí. Povede ho současný papež František, který Benedikta XVI. ve funkci hlavy římskokatolické církve i státu Vatikán vystřídal v roce 2013. Rakev s tělem papeže bude od pondělí 2. ledna vystavena ve Svatopetrské bazilice.

Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, se narodil 16. dubna 1927 v Bavorsku. V církvi vyznával konzervativní postoje, dlouhodobě se věnoval zejména výkladu teologických a filozofických děl. Za doby pontifikátu Jana Pavla II. působil jako prefekt Kongregace pro nauku víry, byl tedy strážcem čistoty víry. 

V roce 2013 ze zdravotních důvodů rezignoval, opustil Svatý stolec a duchovním tématům se věnoval z pozice emeritního papeže. Byl tak prvním papežem skoro za 600 let, který na základě vlastního rozhodnutí odešel z funkce. Jeho nástupce, papež František, již dříve informoval, že v budoucnu bude chtít následovat tohoto příkladu. Svůj rezignační dopis již krátce po uvedení do funkce dal do úschovy vrchnímu sekretáři Vatikánu.