Zemětřesení ve Špindlu. Desítky pozemků změnily majitele

Prakticky přes noc získala celá řada českých miliardářů a horských podnikatelů ve Špindlerově Mlýně nové sousedy.

Zemětřesení ve Špindlu. Desítky pozemků změnily majitele
ilustrační foto | Hynek Glos

Zvyknout si ně bude muset třeba spolumajitel Penty a jeden z nejmovitějších podnikatelů v zemi Marek Dospiva, v novém obležení se ocitl ale také známý pražský šíbr Tomáš Hrdlička, jeho někdejší souputník Roman Janoušek, exspolečník uhlobarona Pavla Tykače investor Pavel Šimek či někdejší investiční stratég Penty a PPF Martin Štefunko. 

Ale to není zdaleka vše. Vlastníky změnily pozemky u místní základní školy, čističky odpadních vod, ale také na sjezdovkách, které si dlouhodobě pronajímá zdejší skiareál, jehož provoz zajišťuje společnost Melida. Za ní stojí například slovenský finančník Igor Rattaj či exšéf ČEZ Martin Roman.

Největší pozemkové přesuny za posledních 20 let vyvolaly na některých frontách doslova paniku. Desítky nestavebních parcel skončily v rukou pražských spekulantů. Město očekává zvýšený tlak na změnu územního plánu a dlouhodobě střeženou stavební uzávěru.

Jak k nebývale rozsáhlým půdním přesunům vůbec došlo? Ohnisko horského zemětřesení leží paradoxně přes 130 kilometrů daleko. Na začátku příběhu jsou totiž složité pražské restituční případy a prohrané soudní spory státu s restituenty.  

Na základě nich Státní pozemkový úřad soukromým osobám vydal pastviny a louky v Krkonoších jako náhradu za uznané pozemkové nároky v Praze. Pozemky se následně dostaly do rukou soukromých firem, většinou spekulantů, kteří dnes obcházejí místní hráče a začínají pracovat na jejich zhodnocení. 

U koho pozemky skončily a jaké dopady současné dění má na horské město a tamní skiareál? O rozsáhlé kauze se dočtete víc v aktuálním čísle týdeníku Hrot, které vychází 17. srpna. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní