Zemětřesení ve Špindlu. Desítky pozemků změnily majitele

Prakticky přes noc získala celá řada českých miliardářů a horských podnikatelů ve Špindlerově Mlýně nové sousedy.

Zemětřesení ve Špindlu. Desítky pozemků změnily majitele
ilustrační foto | Hynek Glos

V českém Aspenu, jak se někdy Špindlu pro vysokou koncentraci bohatých a vlivných obyvatel říká, to mohlo být poměrně klidné léto. Není. A nepostaral se o to jenom oživlý turistický ruch, který se probouzí po covidovém kómatu. Během několika měsíců letošního roku se katastrální mapa krkonošského střediska změnila k nepoznání a tamní majetkové posuny způsobily na mnoha frontách paniku.

Prakticky přes noc získali nové sousedy někteří z nejbohatších českých podnikatelů, kteří ve Špindlu většinou hledají klid i prostor pro vlastní byznys – třeba miliardář Marek Dospiva z Penty, investor Martin Štefunko, politický podnikatel a akcionář zdejšího skiareálu Tomáš Hrdlička, jeho někdejší souputník Roman Janoušek. Vlastníky změnily pozemky u místní základní školy, čističky odpadních vod, ale také na sjezdovkách, které si dlouhodobě pronajímá zdejší skiareál, jehož provoz zajišťuje společnost Melida. Za ní stojí například slovenský finančník Igor Rattaj či exšéf ČEZ Martin Roman.

Panika v sousedství

Ti všichni se zdají být současným děním zaskočení, přestože to byli dlouhá léta právě oni, kdo měl pod palcem budovatelské plány ve městě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit