Zeman není schopen práce. Politici řeší převod jeho pravomocí

Prezident Miloš Zeman není podle lékařů schopen ze zdravotních důvodů vykonávat žádné pracovní povinnosti. Parlament nyní řeší, zda aktivuje článek 66 Ústavy pro převod pravomocí prezidenta.

Zeman není schopen práce. Politici řeší převod jeho pravomocí
O zdravotním stavu prezidenta Zemana koluje nespočet spekulací, na vině je hradní suita v čela s kancléřem Mynářem a mnluvčím Ovčáčkem, kteří vytvářejí dokonalou mlhu. Příkladem je snímek zveřejněný na Ovčáčkově Twitteru, který by měl zachycovat prezidenta při volbě do sněmovny. | Twitter Jiřího Ovčáčka

Informaci o Zemanově stavu dnes oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil s odkazem na vyjádření ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. „Dle názoru Ústřední vojenské nemocnice není Miloš Zeman, prezident republiky, v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti," řekl Vystrčil.

Předseda Senátu rovněž sdělil, že podle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru Zemanova základního onemocnění dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu "hodnocena jako krajně nejistá". „A tím i možnost návratu k výkonu pracovních povinností v následujících týdnech je hodnocena jako málo pravděpodobná," dodal Vystrčil s odkazem na Zavoralovo vyjádření.

Zástupci senátorských klubů kvůli zdravotnímu stavu Zemana tedy nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a předsedu Sněmovny. „Jiná možnost bohužel nepřichází do úvahy, než že se musíme bavit o tom, kdy a jak aktivujeme článek 66 ústavy," řekl Vystrčil.

Předseda Senátu také řekl, že se stanoviskem ÚVN k Zemanovu stavu byl už ve středu 13. října ráno informován hradní kancléř Vratislav Mynář, který to dostal i písemně. Přesto o den později zprostředkoval setkání Zemana s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), který se o Zemanově kondici vyjadřoval pozitivně. Mynář ani dnes odpoledne ke zdravotnímu stavu prezidenta nic nesdělil, naopak Senát a jeho předsedu obvinil ze snahy se zviditelnit a z pokrytectví kvůli žádosti ohledně Zemanova stavu a schopnosti zastávat prezidentský úřad.