Zelený úděl: Made in China

Hořčíková krize dokázala zničující dopady závislosti Evropy na dodávkách z Číny. Kvůli evropskému Green Dealu ale může být ještě hůř

Zelený úděl: Made in China
Čína si dlouhodobě zajišťuje suroviny po celém světě a zároveň buduje domácí továrny na jejich zpracování. | foto Profimedia.cz

Na evropských silnicích by mělo v příštích letech postupně ubývat aut se spalovacími motory; ta nová by se měla úplně přestat prodávat od roku 2035. Aby se zplodiny elektromobilů pouze nepřesunuly z výfuků do komínů uhelných elektráren, plánuje Evropa posilovat také podíl čisté energie z obnovitelných zdrojů.

Plán snižování emisí Fit for 55, který zveřejnila Evropská komise, má ovšem jedno podstatné slabé místo. Jelikož v Evropě nejsou žádné doly ani velké továrny na zpracování klíčových surovin pro solární elektrárny nebo baterie do elektromobilů, musí se na starý kontinent dovážet. Světovou dominanci v těchto oblastech v posledních letech posiluje Čína, která se snaží zajišťovat suroviny po celém světě a zároveň budovat domácí továrny na jejich zpracování.

Už letošní zborcení dodavatelských řetězců přitom jasně ukázalo, jak dramatické dopady taková závislost Evropy má. Zelené plány ale mohou přinést ještě horší komplikace.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit