Zelené zlato

Česká firma se pustila do vědeckého výzkumu konopí. Mezi stovkami látek hledá ty správné, stojí na prahu prvního velkého patentu.

Zelené zlato
Jan Martin Paďouk je v laboratoři centra Biocev ve Vestci u Prahy, kde firma CannaCare zkoumá kanabinoidy. Nyní podává první velký patent. | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Jan Martin Paďouk byl podnikatel vlastnící reklamní agenturu, a kdyby do jeho života a života jeho rodičů nepromluvily vážné zdravotní potíže, asi by nebyl důvod o jeho byznysu psát. Dnes je ale šéfem společnosti, která se zabývá výzkumem konopí. Má za sebou vědce i lékaře, nainvestováno několik desítek milionů korun a hlavně stojí na prahu prvního velkého vědeckého patentu.

Kouření zakázáno

V laboratoři vědeckého centra excelence Biocev ve Vestci u Prahy, kde firma CannaCare provádí výzkum potenciálu kanabinoidů CBD a CBG, to vypadá jako ve vědeckofantastickém filmu. Stojí tu přístroje, kádinky, lahvičky s roztoky, mikroskopy, pipety a dost dalších věcí různě složitých jmen i účelů. „Zkušenost s konvenční medicínou mě přivedla až sem,“ rozhlíží se Jan Martin Paďouk. „Hledal jsem různé jiné cesty a poznal tým, který měl za sebou sedm let výzkumu. Jenže zrovna v té době jim došly finanční zdroje, a tak jsem se spojil s dalšími lidmi, dali jsme dohromady peníze a rozhodli se výsledky výzkumu převzít a pokračovat,“ popisuje.

Aby bylo hned od začátku jasno. Řeč je pouze o byznysu a výzkumu konopí. Přesněji řečeno těch jeho látek, které potenciál k léčení mají. Nic z toho, co firma zkoumá, případně začala na základě prvních výzkumů vyrábět, člověka nedokáže ani při sebevětší vůli omámit. Stejně tak má Jan Martin Paďouk výhrady k prodeji takzvaného léčebného konopí určeného ke kouření. Praxi označuje za nelékařskou a neetickou. A rovněž kriticky nahlíží na většinu firem nabízejících konopné produkty. „Trend přitahuje hodně lidí, kteří v něm vidí rychlé zbohatnutí na úkor kvality,“ říká.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit