Zelené zlato

Česká firma se pustila do vědeckého výzkumu konopí. Mezi stovkami látek hledá ty správné, stojí na prahu prvního velkého patentu.

Zelené zlato
Jan Martin Paďouk je v laboratoři centra Biocev ve Vestci u Prahy, kde firma CannaCare zkoumá kanabinoidy. Nyní podává první velký patent. | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Jan Martin Paďouk byl podnikatel vlastnící reklamní agenturu, a kdyby do jeho života a života jeho rodičů nepromluvily vážné zdravotní potíže, asi by nebyl důvod o jeho byznysu psát. Dnes je ale šéfem společnosti, která se zabývá výzkumem konopí. Má za sebou vědce i lékaře, nainvestováno několik desítek milionů korun a hlavně stojí na prahu prvního velkého vědeckého patentu.

Aby bylo hned od začátku jasno. Řeč je pouze o byznysu a výzkumu konopí. Přesněji řečeno těch jeho látek, které potenciál k léčení mají. Stejně tak má Jan Martin Paďouk výhrady k prodeji takzvaného léčebného konopí určeného ke kouření. Praxi označuje za nelékařskou a neetickou.

Takzvané lékařské konopí rozlišuje jen dvě základní látky, omamné THC a pak kanabidiol CBD, v němž věda vidí léčebný potenciál. „Jenže my v konopí měříme 367 různých látek. Velmi pravděpodobně jich tam může být až tisíc. Většina z nich není prozkoumána, některé ještě ani objevené. Náš cíl je najít ty správné, případně jejich kombinace, protože tady vidíme cestu,“ říká šéf firmy. 

Vedoucí laboratoře Petr Yilma pracuje mimo jiné s extraktem full-spectrum CBD, právě této látce věda připisuje léčebný efekt.
foto Tomáš Novák týdeník HROT

Výzkum koneckonců navazuje na práci chemika a vědce docenta Lumíra Hanuše, který látky zkoumal již v sedmdesátých letech. Ač spoluzakladatel CannaCare hovoří o přínosu pro společnost, je zřejmé, že žádný z otců firmy nevložil desítky milionů korun bez rozmyslu. Firma už první výsledky svého několikaletého bádání přivedla na trh a vyrábí kapsle, kapky, masti. Podporují soustředění, spánek, hojení a podobně. Není to ovšem jen příjem z těchto doplňků, co má podnikatelům investici zaplatit. Čekají na patent, případně na lék. Jak je známo třeba z úspěchů týmu profesora Holého, výsledek může mít miliardovou příchuť, dosáhnout ho ale není snadné. 

CannaCare věří, že je už blízko. Výsledky klinického testování jsou v několika případech tak slibné, že si je firma jistá, že stojí na prahu prvního většího úspěchu. Právě odtud mohou jednou plynout cenné zdroje pro další výzkum. Patentové řízení ještě ale nedoběhlo do konce, proto o něm nemůže nikdo z firmy detailně hovořit. V zásadě jde o správný poměr několika ze stovek unikátních látek, které až nečekaně efektivně působí například při úrazech.

Jak velký je světový trh s konopím? Jaký je příběh firmy CannaCare? Jak probíhá její výzkum a na co se zaměřuje? Proč jsou podle ní některé konopné výrobky na trhu nebezpečné a proč jsou jejich prodejci šarlatáni? Čtěte v aktuálním vydání týdeníku Hrot. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní