Ze 40 miliard na 500 milionů. WeWork balancuje na hraně bankrotu

Ztráty a problémy s cash flow stáhly firmu nabízející sdílené kanceláře do existenčních potíží. Její akcie jsou skoro na nule.

Ze 40 miliard na 500 milionů. WeWork balancuje na hraně bankrotu
ilustrační foto | Matt Rakowski / Shutterstock.com

Běžné kanceláře vycházejí z módy, trendem pro budoucnost budou kanceláře sdílené, předpovídala řada analytiků specializujících se na komerční nemovitosti. Firmy prý vyžadují flexibilitu, zmenšují administrativní prostory a právě „rotující“ kanceláře jsou pro mnoho z nich řešením.  

Skutečnost nakonec ale patrně nebude zdaleka tak růžová, jak ji odborníci malovali. Naznačuje to příběh společnosti WeWork, jedné z předních firem, které ve světě (i v Česku) sdílené kanceláře nabízejí. Ještě před několika lety chystala veřejný úpis akcií, který měl patřit mezi hity akciových trhů. Hodnota firmy se v dobách největšího rozmachu odhadovala na 47 miliard dolarů. To už ale neplatí.

Tento týden šéfové WeWork nadšení rázně zchladili. Ztráty a negativní cash flow dostaly společnost do takových potíží, že jí v nejhorším případě může hrozit dokonce bankrot. Za první polovinu roku firma hlásí čistou ztrátu ve výši 700 milionů dolarů, za celý rok 2022 tratila dokonce přes 2,3 miliardy. 

Akcie WeWork se už od letošního jara obchodovaly za méně než dolar za kus. Po přiznání závažných ekonomických problémů se ale propadly ještě hlouběji. V době psaní tohoto textu jedna vyšla na mizerných třináct centů. Tržní valuace firmy tak spadla k 500 milionům dolarů. 

Zda se nakonec jednomu z lídrů na trhu sdílených kanceláří podaří z potíží vybruslit, zatím není jasné. Už teď ale skeptici hovoří o tom, že jde o startup s nejvíce přestřelenými očekáváními za poslední léta.