Prezidentský úřad je drahý a nefunkční, říká zastánce monarchie v Česku, miliardář Zdeněk Prázdný

Fantasmagorie, nebo možná realita? Miliardář Zdeněk Prázdný usiluje o návrat českého krále na Pražský hrad.

Prezidentský úřad je drahý a nefunkční, říká zastánce monarchie v Česku, miliardář Zdeněk Prázdný
Zdeněk Prázdný | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Vybudoval developerskou firmu Traxial, která takřka za třicet let existence postavila projekty za miliardy korun. Loni majitel společnosti Zdeněk Prázdný založil Český královský institut. Jeho prostřednictvím chce ovlivnit veřejné mínění tak, aby se podařilo na Pražský hrad místo dočasně volených prezidentů opět dosadit českého krále. „Na začátku hnutí lidé kladli otázky typu: Nespletli jste si století? To chcete opět zavést nevolnictví? Dneska už se spíš ptají: Kdo by byl ten panovník? Jak dlouho by to trvalo? Je to vůbec reálné?“ tvrdí Prázdný.

Pokud vše půjde dobře, země se může nového krále dočkat krátce poté, co skončí mandát prezidentovi, který ve funkci nahradí současnou hlavu státu Miloše Zemana. „Panovník by měl být vybrán z vysoké české šlechty, na našem území žijí v současné době tři knížecí rody, dva z nich mají přímé genetické propojení s Přemyslovci, třetí s Jiřím z Kunštátu a z Poděbrad,“ vysvětluje podnikatel.

Jak jste se dostal k developerství?

Každému říkám, že jsem si byznys nevybral, on si vybral mě.

Jak to?

Učil jsem na vojenském gymnáziu a hledal práci. Měl jsem byt v Praze. V té době byla docela velká poptávka po nájmech. Na můj byt na Jižním Městě se přišel podívat i jeden Ital a tehdy mi řekl: Není pro moji klientelu, ale líbí se mi, jak jej nabízíš, pojď pracovat ke mně do realitky. Tak jsem šel, ale nebyli jsme úplně na stejné vlně, byl jsem zvyklý na jiný způsob chování. Po třech měsících jsem odešel a založil si vlastní realitní kancelář.

Ve stejnou dobu byla i extrémní poptávka po komerčních objektech, kterých byl nedostatek, protože se v Česku objevila řada nových firem, všechny chtěly sídlo, sklad, provozovny, kanceláře. Tehdy jsem říkal kolegovi, proč nabízet cizí, nabídneme vlastní. Zašli jsme do banky, půjčili si část peněz, zastavili vlastní majetek a udělali jsme první objekt ve Vestci, dnes je tam prodejna Albert. To byla moje developerská prvotina, kterou jsem otevíral na přelomu let 1993 a 1994. Provozovatelé si od nás objekt odkoupili, tím pádem jsme vygenerovali zisk a postavili další objekty. Z jednotlivých nemovitostí to chytlo masovější charakter. Od té doby se věnuji komerčním nemovitostem.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit