Zbytečně vyhozený cukr

Je to víc než zločin. Je to chyba. Ale politické moudrosti de Talleyranda se naší ODS prostě nedostává, a tak podpořili státní investici do volební kampaně Andreje Babiše před volbami v příštím roce v podobě masivního snížení zdanění mezd. A zaplatí za to.

Občanští demokraté jednak posilují soupeře, protože ten sklidí popularitu, jakkoli se budou k otcovství téhle osloviny hlásit sebevíce, zadruhé a především pořádně komplikují budoucí narovnání veřejných financí, na němž se, pokud stále mají vládní ambice, budou muset významně podílet a platit jeho politické náklady.

Nízké daně jsou samozřejmě žádoucí a u těch placených z příjmů to platí zejména. Také platí, že za poslední dvě volební období vzrostla souhrnná daňová kvóta o více než tři procenta HDP, což znamená, že stát vybírá o nějakých dvě stě miliard více, než by vybral, kdyby byla daňová zátěž stejná jako v roce 2013.

Jako za Paroubka

Co je tedy špatně na tom, že stát nyní nechá lidem více z peněz, které si vydělali? Především to, že v příštím roce musíme počítat s deficitem kolem 400 miliard korun a další rok to nebude o moc jiné. A s tím bude třeba něco dělat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit