Zbavit se Babiše? Přijde někdo jiný

Když se zbavíme Andreje Babiše, přijde na jeho místo někdo jiný. Je třeba zkvalitňovat politický dialog mezi politiky navzájem a mezi politiky a voliči, říká senátorka za Pirátskou stranu Adéla Šípová.

Zbavit se Babiše? Přijde někdo jiný
Adéla Šípová | Tomáš Novák týdeník HROT

Byl to možná nejatraktivnější souboj druhého kola senátních voleb. Politicky nezkušená advokátka a kandidátka Pirátů Adéla Šípová, proti ní politický matador, poslanec ODS, exhejtman a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl. K překvapení mnohých Šípová vyhrála, a stala se tak nejmladší senátorkou a historicky první členkou horní komory za Piráty. 

Bylo senátorské křeslo vaším dětským snem? 

Ne, to určitě ne. Já jsem se k politice dostala skrze svou kamarádku Evu Novákovou, zastupitelku z Jihlavy, která vstoupila k Pirátům. Já ji vždycky obdivovala za její odvahu a aktivismus. Bavily jsme se, ona se mě zeptala, zda nechci zkusit Senát. A tak slovo dalo slovo. O politiku jsem se ale vždycky zajímala. A můj praděda byl poslancem za Kladensko (prof. Karel Kácl, lékař, chemik, univerzitní profesor a poválečný několikanásobný poslanec za národní socialisty, resp. socialisty, pozn. red.). Poprvé jsem kandidovala před dvěma lety tady v obci, ale nebyla jsem zvolena, i když jsem na jedné z kandidátek získala druhý nejvyšší počet hlasů. A to pro mě byl signál, že by mě voliči i volili.

Vnímáte jako největší úkol pro opoziční strany zbavit českou politiku Andreje Babiše?

Ne! Když se zbavíme Andreje Babiše, přijde na jeho místo někdo jiný. Podle mě je třeba zkvalitňovat politický dialog mezi politiky navzájem a mezi politiky a voliči. Je třeba hledat kompromis v různých postojích, abychom šli dopředu.

Nejste členkou strany. Ale Piráti jednají se STAN o volební koalici. Jak to vnímáte? Jak byste o ní hlasovala, kdybyste mohla?

Nevylučuji to. Je to jedna z možných cest. Ale jestli jsem pro, nebo proti, to je nyní předmětem probíhající vnitrostranické diskuse. Hlavně mezi Piráty se o tom dost debatuje.

Máte nějaký konkrétnější plán aktivit, do kterých byste se chtěla pustit – i s ohledem na složení Senátu? Do jakého výboru byste třeba ráda?

Budeme teprve jednat o složení výborů a komisí, ale více vám o tom neřeknu, protože to je teprve přede mnou.

Jaký názor má Adéla Šípová na zavedení eura, jadernou energetiku či odstraňování soch? Dočtete se v rozhovoru v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází 19. října. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní