Zázrak v Číně? Infikovaných je čtvrt miliardy, ale nikdo neumírá

Za první tři prosincové týdny se podle interních odhadů v Číně nakazilo asi 250 milionů lidí. Množství úmrtí, počítané striktně na covid-19, je podle oficiálních zdrojů nepatrné

Zázrak v Číně? Infikovaných je čtvrt miliardy, ale nikdo neumírá
ilustrační foto | Profimedia.cz

Skoro tři roky čínské úřady tvrdě prosazovaly politiku nulové tolerance šíření covidu-19, aby pak pod vedením „předsedy všeho“ Si Ťin-pchinga otočily kurz o 180 stupňů. Od počátečního „tutlání a zametání pod koberec“ při prvním výskytu nového typu koronaviru před více než třemi lety ve Wu-chanu přes drakonické uzávěry a izolace celých aglomerací po výskytu pár pozitivně testovaných až po náhlé ukončení aktivit, aniž by zranitelné části populace byly proočkovány.

Nenadálý veletoč

Ještě 10. listopadu 2022 čínský prezident a generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching, který byl vedle všech dalších funkcí označován za „vrchního velitele lidové války proti covidu“, vyzýval své oficíry i pěšáky k neúnavnému boji.

Necelý měsíc poté, 7. prosince loňského roku, ovšem vrchní epidemiolog Čung Nan-šan přirovnal variantu viru omikron k chřipce se smrtností 0,1 procenta, tedy k něčemu, co nevyžaduje pokračování v politice nulové tolerance. Pokud vám vrtá hlavou, proč tak zásadní změnu neohlásil samotný vrchní velitel, tak právem.

Jeden se může ptát, zda veletoč náhodou nesouvisí s předcházejícími protesty proti tvrdým uzávěrám, které se v Číně, navzdory její technologicky vymakané hyperkontrole, začaly šířit a dostávat politický obsah. Nakonec i nesmírně poslušnému čínskému obyvatelstvu došla trpělivost. Spouštěčem byl zřejmě požár obytné budovy v Urumči, hlavním městě provincie Sin-ťiang, při němž 24. listopadu uhořelo deset lidí, údajně kvůli tomu, že se hasiči vinou uzávěr dostali na místo pozdě.

Lidová válka skončila z hodiny na hodinu, když 13. prosince vypnuly úřady sledovací aplikaci, bez níž předtím normální občan nemohl ani zavřít zvenčí dveře od vlastního domu. Na Boží hod čínské Středisko pro prevenci a kontrolu nemocí přestalo s okamžitou platností zveřejňovat údaje o počtu pozitivně testovaných a nakažených.

Plné nemocnice

Přesvědčit se budete moci na vlastní oči, neboť Čína otevírá hranice, takže kdo chce a má negativní test, nebude muset do povinné izolace. Bude to reciproční: Japonsko a Indie už začaly negativní testy na covid-19 od lidí přijíždějících z Číny striktně vyžadovat.

Propaganda má plné ruce práce s vysvětlováním toho, jak prozíravé bylo přejít k rychlému uvolňování. V epidemiologicky „naivní“ – protože donedávna velmi málo promořené – populaci, kde se vakcíny místní provenience neukázaly být nijak zvlášť účinné, znamená rychlé šíření infekce ohromnou zátěž pro zdravotnický systém. Ten disponuje v přepočtu jedním lůžkem na deset tisíc obyvatel. Pro srovnání, není to ani pětina toho, co mělo Česko na začátku první vlny někdy v březnu 2020.

Chybějí západní nově vyvinuté léky, jediný oficiálně schválený Paxlovid je vzácností i v Pekingu. Za první tři prosincové týdny se podle interních odhadů Národní zdravotní komise nakazilo asi 250 milionů lidí. Množství úmrtí, počítané striktně na covid-19, je podle oficiálních zdrojů nepatrné. Například minulé úterý nezemřel nikdo. Zero.