Závan starých časů. Do vedení VZP míří známá jména

Nová vláda, stará praxe. Do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny míří současní i bývalí politici. Kontroverze vzbuzuje třeba bývalý člen vedení farmaceutického gigantu.

Závan starých časů. Do vedení VZP míří známá jména
Ivo Hlaváč | foto Milan Malíček / Právo / Profimedia

Správní rada VZP má celkem třicet členů. Desítku navrhuje vláda, dvacet jmen Poslanecká sněmovna. Vláda Petra Fialy (ODS), jež slibovala změnu a odborné řízení, však nakonec v návrhu nijak nevybočila z praxe předchozích kabinetů. Opět navrhla hlavně lidi, kteří jsou pevně spjati s politickými stranami a jde zejména o bývalé či aktivní politiky. Ty doplnila několika úředníky.

Největší rozruch vzbudila nominace bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že jde o vynikajícího ekonoma, jehož odbornost se v klíčovém orgánu bude hodit. Do správní rady má ale usednout také Roman Kraus, bývalý ředitel nemocnice a nyní senátor za ODS. Občanští demokraté do rady dosazují také lékaře a svého komunálního politika ze Žďáru nad Sázavou Radka Černého.

Velkou pozornost ve zdravotnických kruzích ale vzbudila ohlášená nominace Iva Hlaváče, který v minulosti prošel řadou významných pozic. Byl poslancem za ODS, poté prvním náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj, následně náměstkem na ministerstvu zemědělství a stejnou pozici vykonával i na ministerstvu životního prostředí. Kromě toho seděl i ve vedení ČEZ. Ze životního prostředí se následně přeorientoval na zdravotnictví: působil ve vedení farmaceutické firmy Novartis, nyní je zdravotnickým expertem Hospodářské komory ČR.

„Ve správní radě se chci věnovat problematice dlouhodobého financování zdravotní péče a také lepší prevenci chronických onemocnění. Až příliš mnoho lidí u nás umírá například na kardiovaskulární nemoci, kterým by přitom šlo účinně předcházet,“ řekl Hlaváč týdeníku Hrot. U něj ale hrozí možný střet zájmů. Coby někdejší představitel farmaceutického byznysu najednou dosedne do správní rady největšího plátce zdravotní péče. Sám ale střet zájmů odmítá. „Nemyslím si, že by něco takového hrozilo. Pro farmaceutické firmy už nepracuji půl roku,“ řekl.

Do správní rady VZP kromě výše zmíněných vláda nominuje ještě Radka Policara, náměstka pro legislativu ministerstva zdravotnictví, někdejší senátorku za KDU-ČSL Helenu Rögnerovou, ředitelku odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva zdravotnictví Lenku Poliakovou a dalšího úředníka ministerstva Jana Zapletala.

Správní rada je spolu s dozorčí radou vrcholným orgánem Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jmenuje a odvolává ředitele VZP, schvaluje návrhy zdravotně pojistného plánu, účetní závěrky a výroční zprávy. Členové rady mluví do rozvoje organizace, ale také do hlavních rozhodnutí instituce. V minulosti na sebe správní rada VZP upozornila například tím, když nesouhlasila s distribucí příruček o onkologické prevenci s texty tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) těsně před volbami. Sněmovna by měla nové členy správní rady volit ve druhé polovině ledna.