Zasněženo, ale vleky stojí

Mrzne, místy dokonce hustě sněží a zasněžovací děla jedou už několik dní naplno. Ve Špindlerově Mlýně hlásí zasněženo přes 30 procent sjezdových tratí, podobně je na tom Klínovec, Pec pod Sněžkou a další. Je to smutný paradox doby. První prosincový víkend se mohla zahajovat sezona po dlouhých třech letech na sněhu a upravených kopcích. Ale nezahájila. 

Kvůli epidemii čínské chřipky vleky ve většině Evropy stojí. A ještě chvíli stát budou, přestože zima se zatím předvádí v nejlepší formě.

Provozovatelé areálů letos opět investovali do technologií a zázemí stovky milionů korun, ale teď několik týdnů před Vánocemi ani netuší, zda neposlat zpět domů nabrané sezonní pracovníky.

Od minulého čtvrtka už zase lidé mohou chodit po obchodech a do hospod, horské areály mají ale stále stopku. Co na tom, že na čerstvém vzduchu a na širokém svahu udržíte rozestupy snadněji než v zaplněném Tescu, že lidé na horách od nepaměti bez ohledu na epidemii mívají zakrytá ústa a rukavice. Proti otevření hrají zprávy z Itálie, Francie i Německa, kde se letos zřejmě už lyžovat nebude. Skutečně se ale někdo bojí, že zasněžený Klínovec zaplaví o svátcích hordy Francouzů a Italů? 

V Česku pravidla pro fungování horského byznysu během epidemie stále neexistují, byť na nich už kolikátý týden vyšívá pracovní skupina složená ze zástupců několika ministerstev, vládní agentury pro sport a lobbistů areálů. A i když budou, stále není jasné, kdy by se jimi mohli lidé řídit v praxi. Víme jen to, že do 12. prosince se lyžovat určitě nebude. Pak už není jasné vůbec nic.   

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní