Zase špatně a pořád naslepo

Pánové ve vládě pořád nechápou, že nejsou My, Rudolf II., ale ústavní orgán demokratického státu.

Stále dokolečka stejný argument a ministři jsou pořád hluší. Stalo se to už loni v listopadu, když městský soud zrušil uzávěru obchodů a nařízení nosit všude roušky nikoli kvůli tomu, že by to bylo z principu nezákonné, ale proto, že ministerstvo zdravotnictví své nařízení řádně nezdůvodnilo. Navíc nepředložilo žádnou argumentaci, že to, co dělá, skutečně vede k požadovanému cíli snížení nákazy. Tenkrát vláda místo změny přístupu opustila režim zákona o ochraně zdraví a vyhlásila nouzový stav, v němž zase bez zdůvodnění platnost zákazů a příkazů zachovala.

Nyní úplně stejně rozhodl Ústavní soud o uzavření menších obchodů a výjimkách z uzávěry, které mají diskriminační charakter a které nejsou nijak zdůvodněné a vyargumentované. Opět se ale nic neděje, protože zrušené opatření bylo vydáno podle ukončeného nouzového stavu a už platí jiné, byť se zcela stejnými chybami. A zřejmě na tom nikdo nic měnit nehodlá až do dalšího rozsudku.

Pánové ve vládě pořád nechápou, že nejsou My, Rudolf II., ale ústavní orgán demokratického státu, který musí postupovat podle práva přiměřeně a uměřeně, tudíž musí voličům vysvětlit, co dělá a proč věří, že to má smysl. Volič pak na oplátku respektuje taková nařízení, i když mu nevoní.

Kde jsou nějaké věrohodné studie o šíření viru v různém prostředí, nějaká data o promořenosti populace a tomu odpovídající prognózy? Nejsou a nebudou.

Ale co mají lidé respektovat, když dosud jediný průzkum na infekčnost obchodů si nechalo udělat olomoucké obchodní centrum Šantovka? Tam se nenašel ani jeden virus, zatímco ministr zdravotnictví považuje obchody za rizikové infekční prostředí, aniž by si to za rok trvání epidemie nechal nějakým průzkumem ověřit, a ničí životní existenci desetitisíců drobných obchodníčků a ani se nezačervená.

Jsme tak všichni jako pasažéři autobusu, který se stovkou řítí horskými serpentinami a řídí ho zcela slepý řidič. A tak neumírají jen nakažení covidem, ale i ekonomická budoucnost země.