Žaloba tvá tě vyléčí. Pacienti se stále více soudí o úhradu drahých léků

Ještě před pěti lety se pacienti s pojišťovnami o úhradu drahých nehrazených léků nesoudili. Nyní jsou takových případů desítky ročně a soudy rozhodují v jejich prospěch.

Žaloba tvá tě vyléčí. Pacienti se stále více soudí o úhradu drahých léků
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Primární polycytémie neboli polycythaemia vera je vzácná, neléčitelná a hodně nepříjemná nemoc. Kostní dřeň při ní vyrábí zbytečně moc červených krvinek, což vede k tomu, že je krev „hustá“, postiženým kornatějí tepny a trvale jim hrozí infarkt či mozková mrtvice. Pan Josef (jméno jsme změnili) z Vysočiny ji má diagnostikovanou od roku 1997 a po většinu té doby musí brát léky.

V poslední době šlo o injekce Roferonu a nebylo to nic příjemného. „S injekcemi to jakžtakž funguje, mají ale takový ‚chřipkový dopad‘. Druhý den vás po nich bolí klouby a cítíte se, jako byste byl nemocný, takže se člověk – aby začal fungovat – nacpe brufenem a jde do práce,“ říká pan Josef. Roferon se ale v Evropě přestal vyrábět a jemu zbývá posledních 20 injekcí, které vydrží zhruba do začátku dubna. Už loni se na českém trhu objevil nový lék – Besremi, který je pro léčbu polycytémie na rozdíl od Roferonu přímo určen a odpadá u něj zmíněný chřipkový efekt: „Člověk by si vzal z lednice injekci a další tři týdny by měl relativně pokoj.“ Josefovi nový preparát doporučila jeho lékařka, ale Všeobecná zdravotní pojišťovna jej odmítla hradit s tím, že tento lék neproplácí a existuje k němu jiná, hrazená alternativa. Nic na tom nezměnil ani fakt, že Josef mezitím onemocněl rakovinou a nabízené alternativy by mohly jeho stav zhoršit. „Zamítli mi to už dvakrát a odůvodnili to tím, že existují jiné léky. Pro mě je ale primárním důvodem cena,“ říká Josef s tím, že jedna dávka nového léku stojí zhruba 60 tisíc korun.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit