Vybrané články
z týdeníku The Economist

Zalezlý Putin

Ruský prezident v covidové době v podstatě zmizel. Zjevně moc nevěří vlastní vakcíně.

Zalezlý Putin
ilustrační foto | Profimedia.cz

Krátce po návratu z Tokia se ruští olympijští medailisté chystali na přijetí u Vladimira Putina, když se dozvěděli, že budou muset napřed strávit týden v karanténě, než se s nimi prezident setká. „Pořád nemůžu uvěřit, že budu muset sedm dní sedět zavřená v pokoji,“ napsala na sociální sítě gymnastka Angelina Melnikovová. Ten požadavek však nebyl nijak nový: vysocí úředníci, novináři, a dokonce i veteráni z druhé světové války museli do samoizolace, než směli vydechnout v přítomnosti muže, jenž stojí v čele Ruska už víc než dvacet let a tento týden mu bude devětašedesát.

Když v březnu loňského roku zaznamenalo Rusko první vlnu koronavirových případů, oblékl Putin žlutý ochranný oblek a vyrazil do hlavní moskevské covidové nemocnice. Kamery státní televize ho zachytily, jak pózuje na selfíčka s nemocničním personálem a potřásá si rukou s primářem Denisem Procenkem. „Žádná jiná hlava státu se ještě neodvážila tolik přiblížit k nakaženým,“ rozplýval se vrchní kremelský propagandista Dmitrij Kiseljov v nedělních večerních zprávách. Všechno zapadalo do obrazu despoty, jenž proslul více či méně naaranžovanými akčními kousky.

V následujících měsících se však nejspíš žádný světový lídr před virem nechránil víc. Jen pár dní po Putinově nemocniční exkurzi oznámil Procenko, že on sám onemocněl covidem-19, a Putin se stáhl do své rezidence za Moskvou, odkud přes videohovory plísnil úředníky. A jeho preference klesaly. V Putinově sídle byly nainstalovány speciální tunely, v nichž návštěvníky kropili dezinfekcí. Alexej Navalnyj, hlavní opoziční předák, toho času ve vězení, v reakci na to vymyslel svému politickému sokovi novou přezdívku: „děda v bunkru“.

V březnu letošního roku přinesla BBC zprávu o tom, že Kreml utratil v přepočtu 85 milionů dolarů za karanténní ubytování pro zaměstnance a návštěvníky, kteří měli přijít do kontaktu s Putinem, a za další opatření k zajištění jeho bezpečnosti před virem. Tato cifra je ještě překvapivější, když uvážíte, že Rusko mělo k dispozici funkční vakcínu už od loňského srpna, kdy prezident oficiálně schválil Sputnik V. Teď v polovině září Putin oznámil, že jde do samoizolace, protože se v jeho nejbližším okolí objevily případy covidu. To vše necelé tři měsíce poté, co prozradil, že už byl naočkován. Po čtrnácti dnech se znovu vynořil, aby se nechal 29. září vyfotit s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Ale že by se snad vrátil do paláce, Moskvané rozhodně neočekávají.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.