Zákaz jednorázových plastů. Poslanci mají druhý pokus

Minulé složení parlamentu nestihlo schválit směrnici zakazující jednorázové plastové výrobky. Na novou Sněmovnu je tlak, aby tak učinila co nejrychleji.

Zákaz jednorázových plastů. Poslanci mají druhý pokus
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník HROT

Plastová brčka, vatové tyčinky, talíře, kelímky nebo příbory mají v celé Evropské unii skončit. Už v červenci začala platit nová směrnice, která kvůli ochraně přírody a moří zakazuje vybrané jednorázové plastové výrobky. V Česku ovšem parlament ve starém složení nestihl příslušný zákon projednat, druhý pokus teď dostávají nově zvolení zákonodárci.

Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila návrh zákona, který zakazuje vybrané jednorázové plastové výrobky, dvakrát a ve stejném znění. První předlohu totiž ani po více než deseti měsících poslanci neprojednali, a tak návrh poslal končící kabinet do parlamentu ještě jednou. Tentokrát by se jím měli zabývat nově zvolení poslanci.

„Obracíme se teď zejména na zákonodárce, aby zákon byl projednán co nejrychleji a Česká republika se vyhnula případným sankcím ze strany Evropské komise,“ sdělil končící ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Především ale tato nová legislativa přináší pozitivní změnu, tedy snížení nesmyslného nadužívání mnoha tisíc tun jednorázových plastů ročně, po které veřejnost volá a průmysl i obchod jsou na ni dlouhodobě připraveny. K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, již dnes existuje řada opakovaně použitelných alternativ, a tak ročně můžeme uspořit miliony kusů jednorázových plastů,“ dodal Brabec.

Minus 1,8 miliardy kusů

Nová legislativa zahrnuje hned několik typů opatření – od úplného zákazu konkrétních jednorázových plastových výrobků přes postupné omezování spotřeby jiných až po povinné příspěvky výrobců plastových výrobků na úklid obcí a měst. V případě zákazů umožňuje v souladu s evropskou legislativou doprodej zásob v daném termínu.

Zákaz uvádění na trh se tedy týká pouze části vybraných jednorázových výrobků z plastu. Jde o plastové vatové tyčinky, plastové příbory, talíře, brčka, míchátka, tyčky k balonkům, nádoby na potraviny, kelímky a nádoby na nápoje z expandovaného polystyrenu a výrobky z oxo-rozložitelných plastů.

Jen díky němu by se měla ročně snížit spotřeba daných plastů zhruba o 1,77 miliardy kusů. Zákaz, včetně doprodeje, by měl platit od 1. července 2022, kdy by měl zákon nabýt účinnosti. Vedle zmíněného zákazu přináší návrh výrobcům další povinnosti. Například výrobci musí informovat o správném zacházení s vybranými odpady.

Novinkou je také povinnost pro výrobce označovat výrobky z plastů. Evropská komise již na konci roku 2020 vydala nařízení týkající se jednotné podoby značení. Značení se bude týkat cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků. Předloha rovněž ukládá výrobcům cigaret povinnost podílet se na úklidu cigaretových  odpadků v obcích, obce by tak měly získat peníze na úklid.

Sleva s vlastním hrnkem

Bez ohledu na zákon se už mnozí výrobci nebo obchody na přechod od plastů k jiným materiálům připravili. Například mnohé kavárny nabízejí slevu, když si zákazník přinese k okénku vlastní hrnek, takže neodchází s jednorázovým kelímkem.

Přechod na ekologičtější varianty oznámily v létě rovněž supermarkety a hypermarkety včetně Globusu. Nově nabízí například brčka z papíru a příbory ze dřeva. Stejně tak je tomu i v patnácti kavárnách a restauracích Globus.

„Pro prodej vlastních výrobků z Globusu používáme také obaly s recyklovaným PET materiálem, misky jsou pak vyrobené ze stoprocentně recyklovaného PET. Již rok a půl nabízíme pratelné ovosáčky na opakované použití a nenabízíme k prodeji jednorázové igelitové tašky, ale tašky plátěné. O toto zboží je velký zájem,“ řekla v létě mluvčí Aneta Turnovská.