Zájemci o bydlení čekají na nižší sazby. Hypotéky ale jen tak nezlevní

Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera by letos úroky z hypoték měly opravdu klesat, zlevňování ale nejspíš nebude nijak výrazné.

Zájemci o bydlení čekají na nižší sazby. Hypotéky ale jen tak nezlevní
ilustrační foto | foto Shutterstock.com

Český hypoteční trh zažívá jedno z nejhorších období od ekonomické recese po roce 2009. Lidé ztratili kvůli vysokým úrokovým sazbám zájem o úvěry na bydlení a vyčkávají, až půjčky zlevní. Úroky kolem dvou procent, které si banky účtovaly ještě před několika lety, se ale nejspíš jen tak nevrátí.

„Bankovní trh je přesvědčený, že prostředí vyšších úrokových sazeb tu zůstane na delší období. Takže nelze předpokládat, že se za rok dostaneme k hypotečním sazbám, které tu byly před třemi lety,“ upozorňuje v rozhovoru pro týdeník Hrot hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Proti rychlému zlevňování hypoték podle Seidlera hraje více okolností. Tou první je měnová politika České národní banky. Její bankovní rada v novém složení sice loni v létě ukončila zvyšování úrokových sazeb a drží je už několik měsíců na stejné, sedmiprocentní úrovni, zároveň ale její členové naznačují, že minimálně v letošním roce není ve hře ani překotné uvolňování měnové politiky.

„Nejde ale jen o ČNB. Hypoteční sazby jsou sice částečně spojené se základní sazbou, ale příměji se vztahují k ceně peněz na delší období. Sazba ČNB je krátkodobá, nejpopulárnější hypotéky jsou ale pětileté. Takže je potřeba dívat se na pětiletou cenu peněz. A tyto sazby se nyní nacházejí mírně pod hranicí pěti procent,“ vysvětluje Jakub Seidler.

Finanční instituce přitom podle hlavního ekonoma bankovní asociace očekávají, že tyto sazby budou klesat také jen velmi pomalu. „Trh v tuto chvíli předpokládá, že tato sazba za dva roky bude u čtyř procent. Takže jen o procentní bod níže v horizontu dvou let,“ dodává Seidler, že i změny sazeb u hypoték tak budou spíš kosmetické.