Zadrátovaná Evropa se pomalu otevírá

Evropské země začínají uvolňovat zavřené hranice. Nejrychleji se otvírají jihoevropské přímořské státy.

Zadrátovaná Evropa se pomalu otevírá
ilustrační foto | Shutterstock.com

Na hranicích evropských zemí stále stojí hlídky a kontrolují přijíždějící auta. Kvůli strachu ze šíření čínské chřipky se zavřela drtivá většina států. Mezi výjimky patří třeba Švédsko, Velká Británie nebo Nizozemsko, které ani v době pandemie oficiálně své hranice pro cizince nezablokovaly.

S blížící se letní dovolenkovou sezónou se ale situace rychle mění. Turistům se už otevřelo například Chorvatsko – příchozím cestujícím stačí ke vpuštění potvrzení o vlastnictví nemovitosti nebo lodě, ale také pouhá rezervace ubytování v místním hotelu. Sousední Slovinsko dokonce vyhlásilo epidemii za překonanou a neklade cizincům z ostatních zemí Evropské unie vůbec žádné překážky. A do Řecka stačí ke vjezdu ne víc než čtyři dny starý negativní test na koronavirus.

V červnu má uvolňování pokračovat dál – otevře se například jedna z epidemií nejhůře zasažených zemí, Itálie. V červenci pak plánuje na své území pouštět také další z někdejších epicenter nákazy Španělsko. Aby nekomplikovala lidem dovolenou, většina zemí, které jsou nejčastějšími cíli turistů, navíc nebude vyžadovat pro příchozí žádnou karanténu.

Naopak severní Evropa s výjimkou Švédska zachovává opatrnost. Na rybaření v Norsku nebo cesty kolem finských jezer tak lidé z ostatních zemí letos nejspíš mohou zapomenout. Vláda v Oslu plánuje uvolnit zavřené hranice pro ostatní skandinávské země nejdřív v červenci, pro ostatní země možná v srpnu. A ani Finsko se k překotnému vítání cizinců příliš nemá.

Otevírání hranic a sezona dovolených bude důležitým testem. Pokud by pendlování turistů napříč Evropou způsobilo další šíření čínské chřipky, byla by to pro cestovatele špatná zpráva.

Jak by pak mohlo vypadat cestování v době pandemie, kdy je potřeba k pobytu v každé zemi připočíst také karanténu?

Týdeník Hrot v novém čísle, které vychází 25. května, popisuje fiktivní cestu kolem světa včetně nových bezpečnostních opatření aerolinek nebo karantén. Expedice by v případě nutných karantén trvala ještě déle, než za jak dlouho před 150 lety objel zeměkouli Phileas Fogg z legendárního románu Julese Verna Cesta kolem světa za 80 dní. Hrot si můžete předplatit ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Testování ve školách je vládní trapas
  • Čím se liší konzervativec od liberála?
Objednat nyní