Žádnou paniku, vakcíny fungují. A fungovat budou

Kvůli deltě strmě rostou případy covidu-19 ve světě. Vznik „únikové mutace“ ale podle vědců nehrozí.

Žádnou paniku, vakcíny fungují. A fungovat budou
ilustrační foto | Profimedia.cz

Británie plánuje v druhé polovině července úplné rozvolnění proticovidových opatření. Spojené státy si pochvalují tempo vakcinace, ke Dni nezávislosti jen těsně nesplnily cíl mít alespoň 70 procent populace naočkovaných jednou dávkou. Zrychlilo se i v Evropě. Všechny ale znervózňuje delta.

Indická mutace koronaviru spustila v Británii další vlnu nákaz a tamní zdravotní experti s opatrností sledují křivku úmrtí na covid-19. V USA tvoří delta už více než polovinu případů a čísla nakažených začínají pozvolna růst i v zemích Evropské unie, včetně České republiky. Před třetí covidovou vlnou, která může naplno udeřit hlavně v Africe, už varuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Zrod další mutace budí obavy, že se brzy může objevit takzvaná „úniková mutace“, které se podaří překonat účinnost vakcín. Vědci ale vzkazují: Nepanikařte, nic takového nehrozí.

Podle zdravotních expertů není současný znepokojivý nárůst nových případů spojen s tím, že by přestaly fungovat vakcíny nebo že by se objevila nějaká obzvlášť nebezpečná mutace. Spíše to přičítají stále ještě nedostatečné proočkovanosti většiny států a také tendenci některých zemí až příliš rychle rozvolňovat protikoronavirová opatření.

Neznamená to, že by se nové mutace měly brát na lehkou váhu. Například nejnovější studie z Izraele prokázala, že vakcína od Pfizeru je proti deltě méně účinná než proti předchozím mutacím. Zároveň si však drží vysokou ochranu proti vážnému průběhu onemocnění a nutnosti hospitalizace. Brání tomu s účinností 93 procent. Podle vědců ale není pravděpodobné, že by se měla objevit covidová varianta, proti níž by byly vakcíny neúčinné a dostala by tak svět v boji s covidem zpět na začátek.

Dosavadní dostupná data po naočkování stamilionů lidí ukazují, že imunita vůči viru je silná a „drží“. Zdravotní experti navíc tvrdí, že mutace viru nejsou nekonečné. Pokud se promění až moc, ztratí schopnost účinně napadnout buňky. Takový okamžik je možná už blízko.

„Dříve nebo později narazí do zdi. Už se k tomu možná blížíme,“ řekl webu Politico Gary McLean, profesor molekulární imunologie na London Metropolitan University. „Virus se dostane do fáze, kdy už nebude moci mutovat, protože už provedl všechny mutace, které mohl.“

Podobný názor zastává i ředitel Evropské federace imunologických společností Andreas Radbruch, podle něhož je „extrémně nepravděpodobné“, že by se tzv. úniková varianta covidu-19 objevila. Podle něj je štěstí, že se covid-19 zatím chová „konzervativně“, na rozdíl například od sezonních chřipek.

Zároveň však zůstává otázkou, jak dlouho imunita vyvolaná vakcínami vydrží. Podle některých expertů bude druhá a třetí generace vakcín méně účinná než původní očkování, která v lidském organismu vyvolávají silnou reakci. Podobné je to například u vakcín proti sezonních chřipkám, které se musejí každý rok obměňovat.