Tenerifské dilema: mají být kosatky v bezpečí, nebo na svobodě?

Na Tenerife na sebe narážejí dva přístupy k mořským kytovcům. Je jim lépe na otevřeném moři v ohrožení lodními šrouby, nebo v bezpečném zajetí?

Tenerifské dilema: mají být kosatky v bezpečí, nebo na svobodě?
Loro Parque vznikl před padesáti lety jako útočiště pro papoušky a vystoupení opeřenců patří stále k hlavním lákadlům. Většina návštěvníků však dnes přijíždí do Puerta de la Cruz spíš za většími zvířaty. | Shutterstock.com

Vyslyšet zdánlivě nelogický tip a sednout si do úplně poslední řady se vyplatilo. Impozantní modré ary totiž při své letecké show přelétávají těsně nad hlavami diváků sedících nejvýše v sále. Na temeni je cítit závan větru způsobený superrychlým letem nejen ar, ale i dalších pestrobarevných opeřenců, chovanců zoologické zahrady Loro Parque.

Tu založil ve městě Puerto de la Cruz na severním pobřeží kanárského ostrova Tenerife Němec Wolfgang Kiessling přesně před padesáti lety coby útočiště pro papoušky a jako první na světě přišel i s jejich leteckým představením. Park má však nesporný podíl i na záchraně mnoha ohrožených druhů a deset takových péče tamních chovatelů zachránila před úplným vyhynutím.

Přesto není populární mluvící a kýchající papoušek Pako zdaleka hlavní hvězdou Loro Parque. Voliéry se stovkami nejrůznějších opeřenců zajímají spíš ornitologické fajnšmekry, četné rodinky jsou po chvíli ptáky spíš přehlceny a více je zaujmou mnohem větší zvířata. Zoo se postupem let rozrostla, dnes disponuje působivým pavilonem tučňáků, žraločím akváriem s proskleným tunelem či výběhem s bílým tygrem. Od cestovatelského portálu Tripadvisor si opakovaně vysloužila ocenění Travellers’ Choice coby vůbec nejlepší zoologická zahrada světa.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit