Začaly volby

Staré pravidlo, že před volbami neexistuje racionální skupina politiků, se začalo naplňovat.

Matador TOP 09 Miroslav Kalousek obvinil kolegy z opozice - Piráty a Starosty - ze servility k Andreji Babišovi, šéf sociálních demokratů Jan Hamáček zase varoval před spojením ANO a ODS, přitom jeho partaj s ANO vládne už v druhé vládě.

Je zábavné, že už teď odstartoval souboj o to, kdo se postaví nejdál od hnutí ANO. Spolu s tím se po startovním výstřelu Miroslava Kalouska začala opozicí šířit atmosféra střídavého podezírání, kdo Andreji Babišovi nakonec skočí do náruče. Jen pro připomínku dodejme, že je to zrovna Miroslav Kalousek, který se ještě v dresu lidovců chystal uplést koalici s Jiřím Paroubkem a KSČM v zádech.

I Jan Hamáček začal před hnutím ANO varovat, a to na sjezdu Zelených. Zřejmě věřil, že jsou až tak mimo, aby nepoznali, že k nim mluví vicepremiér Babišovy vlády. Je zřejmé, že i on se bude chtít od Babiše alespoň před volbami postavit dál a emancipovat ČSSD příchodem buď koaličních partnerů typu Zelených, nebo levicových osobností jako ekonomky Ilony Švihlíkové či sociologa a ekologa Jana Kellera. Tím mimochodem říká vlastním členům, že nestojí za nic, ale nechme to na Hamáčkovi.

Česko teď čeká osm měsíců, kdy budou politici dělat všechno možné, jen ne rozumné věci. Je zřejmé, že STAN ani Piráti Babišovi nepodlézají, že ODS (pokud vydrží Petr Fiala) nenachystá holport s ANO. A že nakonec všechno po volbách dopadne úplně jinak, než se dá teď čekat. Jediný, kdo si neracionálního jednání v příštích měsících nevšimne, budou voliči ANO. Ti už bohužel nemají šanci poznat rozdíl.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní