Vybrané články
z týdeníku The Economist

Zabal to, Warrene!

Slavný „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit a přenechat vedení společnosti Berkshire Hathaway svému nástupci.

Zabal to, Warrene!
Warren Buffett | Profimedia.cz

Warren Buffett v devadesáti letech dál vede Berkshire Hathaway a nepouští z rukou trojici otěží obchodního ředitele, předsedy a hlavního investičního ředitele. V zasedacím sále správní rady se už roky šušká, koho si uznávaný investor asi tak zvolí za nástupce do čela obřího konglomerátu. Svět teď zná odpověď, byť jen díky tomu, že se Buffettova pravá ruka, 97letý Charlie Munger, 1. května na výročním setkání akcionářů prořekl.

Přinutil tím Buffetta potvrdit, že jej v křesle obchodního ředitele vystřídá spolehlivý zástupce, osmapadesátiletý Greg Abel, který v Berkshiru řídí obchody nesouvisející s pojišťovnictvím.

Neohrabaný způsob, jakým se o nástupnickém plánu dozvěděla veřejnost, pasuje do celkového obrazu Buffettova impéria. Berkshire je obří veřejná obchodní společnost s tržní hodnotou 645 miliard dolarů a armádou oddaných individuálních investorů. Její struktura a způsob vedení se však od šedesátých let minulého století, kdy ji Buffett přebíral, nijak výrazně nezměnily. Buffett se nikdy netajil tím, že se mu nechce do důchodu. Kdysi žertoval, že odstoupí pět let po smrti. Pokud ale chce Berkshire udržet krok s dobou, bude muset provést určité změny – a najít nového člověka do vedení.

Oslavná literatura

Tím nechceme nijak shazovat Buffetta ani umenšovat jeho úspěchy. Během jeho šestapadesátiletého vedení měl Berkshire dvakrát vyšší návratnost kapitálu než průměr firem obchodovaných v akciovém indexu S&P 500. Může o sobě prohlašovat, že je největším investorem všech dob. Berkshiru vštípil obdivuhodnou kulturu založenou na důvěře. Desítky oslavných knih, které inspiroval, tvoří v kategorii byznysové literatury vlastní podžánr.

Začínají se však objevovat trhliny. Jednou z nich jsou výsledky Berkshiru, které byly v posledních deseti letech průměrné. Buffett se dopustil několika drahých chyb, když mimo jiné chybně vsadil na aerolinky a potravinářský gigant Kraft Heinz. Připustil, že za některé akvizice zaplatil podstatně více, než bylo nutné. Nebýt cenných investic v Applu, výsledovka by vypadala podstatně smutněji. Sílí podezření, že Buffett přišel o svůj bájný grif při investování kapitálu. Možná proto, že už je příliš velký, než aby dokázal nějak výrazněji překonat trh.

Přehodnotit by zasloužilo celé řízení Berkshiru. Přes veškerou autonomii, které se jednotlivé divize těší, velká rozhodnutí musel podepsat Buffett. Drží zvláštní podíly se značně posíleným hlasovacím právem. Představenstvo je plné Warrenových přátel – pěti z jeho čtrnácti členů je více než osmdesát devět let. Neschopnost Berkshiru popsat či zveřejnit postoje k investičním prioritám, jako jsou klimatické riziko nebo diverzita, značně irituje některé jeho akcionáře, včetně velkých společností typu BlackRocku. Když investoři nazývali styl Buffettova vedení „unikátním“, mysleli to jako lichotku. To už však neplatí.

Diletantský způsob vyzrazení Buffettova nástupce působí dnes až nepatřičně. Berkshire zveřejňuje naprosté minimum informací, kromě povinných informací a občasných tiskových zpráv v podstatě nic. Nepořádá setkání s analytiky, a nemá dokonce ani funkční odbor pro styk s investory.

Špatný šéf, pohroma firmy

Firma musí začít svoje nedostatky urychleně řešit, jinak riskuje velký malér – jako třeba pokus aktivistických investorů Berkshire roztrhat nebo potíže s regulátorem –, až Buffett přece jen odejde. Nová krev v čele firmy a větší otevřenost by byly dobrým začátkem. Jmenování nástupce je první krok. Teď je třeba doplnit představenstvo novými tvářemi zvenčí. Investoři musejí dostávat informace, aby mohli přijímat informovaná rozhodnutí, a to včetně analýzy toho, proč by měl tak velký konglomerát vůbec zůstat pohromadě.

Největší otázkou samozřejmě je, kdy by měl Warren Buffett odejít. Je samozřejmě možné, že hodlá ve své kanceláři zemřít, ale čím déle zůstane, tím větší přítěží může pro svou firmu být. Na letošní valné hromadě prohlásil, že největším nebezpečím firem jsou špatní šéfové. Dobří šéfové, kteří zůstanou moc dlouho, nejsou o moc lepší. Warren Buffett má za sebou úžasné úspěchy. Ale když je teď známo jméno jeho nástupce, měl by odstoupit a nechat Grega Abela, aby se pokusil spravit, co nefunguje, jak má.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní