Vybrané články
z týdeníku The Economist

Zabal to, Warrene!

Slavný „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit a přenechat vedení společnosti Berkshire Hathaway svému nástupci.

Zabal to, Warrene!
Warren Buffett | Profimedia.cz

Warren Buffett v devadesáti letech dál vede Berkshire Hathaway a nepouští z rukou trojici otěží obchodního ředitele, předsedy a hlavního investičního ředitele. V zasedacím sále správní rady se už roky šušká, koho si uznávaný investor asi tak zvolí za nástupce do čela obřího konglomerátu. Svět teď zná odpověď, byť jen díky tomu, že se Buffettova pravá ruka, 97letý Charlie Munger, 1. května na výročním setkání akcionářů prořekl.

Přinutil tím Buffetta potvrdit, že jej v křesle obchodního ředitele vystřídá spolehlivý zástupce, osmapadesátiletý Greg Abel, který v Berkshiru řídí obchody nesouvisející s pojišťovnictvím.

Neohrabaný způsob, jakým se o nástupnickém plánu dozvěděla veřejnost, pasuje do celkového obrazu Buffettova impéria. Berkshire je obří veřejná obchodní společnost s tržní hodnotou 645 miliard dolarů a armádou oddaných individuálních investorů. Její struktura a způsob vedení se však od šedesátých let minulého století, kdy ji Buffett přebíral, nijak výrazně nezměnily. Buffett se nikdy netajil tím, že se mu nechce do důchodu. Kdysi žertoval, že odstoupí pět let po smrti. Pokud ale chce Berkshire udržet krok s dobou, bude muset provést určité změny – a najít nového člověka do vedení.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit