Za karibským bananissimem

Haiti nemá po atentátu na Jovenela Moïseho řádného prezidenta, zato má dva soupeřící premiéry.

Za karibským bananissimem
ilustrační foto | Profimedia.cz

„Všechno je pod kontrolou a v klidu,“ sdělil Haiťanům jejich premiér Claude Joseph minulou středu ráno. Krátce předtím vyhlásil stanné právo v rámci „stavu obležení“, nejvypjatější stav země před stavem válečným. Sám sebe pak pověřil dočasným výkonem prezidentské funkce.

To vše způsobila návštěva šesti po zuby ozbrojených mužů v rezidenci prezidenta Jovenela Moiseho (ochranku zřejmě upokojilo, že se prohlásili za agenty amerického protidrogového úřadu DEA) v noci na středu. Muži zavítali za prvním párem do ložnice a prezidenta rozstříleli jako řešeto samopaly a devítimilimetrovými pistolemi.

Otázka nástupnictví je delikátní. Prezident Moise, v minulosti největší haitský vývozce banánů, letos odmítl po odslouženém období z funkce odstoupit. Normálně by po prezidentově smrti převzal výkon funkce šéf Nejvyššího soudu, ten však je také mrtev (zemřel na covid). Poté by měl dostat slovo parlament – ovšem ten neexistuje, protože Moise neuznal za vhodné vypsat v řádném termínu parlamentní volby.

Nejmocnějším mužem země je tedy Claude Joseph, Moiseův již šestý premiér. Ani to však není jisté, protože prezident jej před smrtí odvolal – ale již nestihl uvést do funkce premiéra číslo sedm, Ariela Henryho. Země tedy sice nemá řádného prezidenta, zato má dva soupeřící premiéry, což je pro vyhlídky do budoucnosti ideální. Vše v klidu, jak říká Joseph.

Nejlépe je na tom prezidentská vdova Martine. Ze střelby vyvázla a podstoupila cestu za léčbou do amerického Miami, kde jenom padají domy a občas přijde hurikán.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Ze státního se nenajíš 
  • Jak si koupit partaj
Objednat nyní