Z wehrmachtu na Západ

Z wehrmachtu na Západ
ilustrační foto | Tomáš Novák

Investovat do akcií nebo kryptoměn chce v posledních měsících pořádný kus odvahy. Hlavní akciové indexy jdou od začátku roku, slušně řečeno, do kopru a ztráty se počítají v desítkách procent a bilionech dolarů. Doba je turbulentní, výhledy světové ekonomiky nejsou moc optimistické a právě v takových časech měly investorům pomoci uchovat alespoň část hodnoty jejich majetku kryptoměny.

Mnohými byly označovány za elektronickou podobu stabilního zlata, jenže tváří v tvář ekonomické realitě kryptoměny jako uchovatel hodnoty absolutně vyhořely. Na trzích je to teď prostě pořádná jízda a vše nasvědčuje tomu, že ještě nějakou dobu bude. Více najdete v hlavním tématu nového vydání týdeníku Hrot.

Pořádná jízda to je touto dobou i po českých polích a lukách. Jen se při tom dost zaprášíte; důvodem je rekordní sucho. Jarní strážky byly nejnižší za poslední léta, ani sněhu v zimě moc nenapadlo a těch pár přeháněk, které se v posledních dnech přes Česko přehnaly, nás taky moc nevytrhne. Už teď kvůli suchu zemědělci počítají první ztráty. A bude hůř. Jedinou šancí, jak situaci v dalších letech zlepšit, jsou stomiliardové investice do opatření, která pomohou udržet vodu v krajině a přečkat období bez srážek.

Někde již stavějí retenční nádrže, budují soustavu lesních tůní a podobně. Jinde se k takovým investicím teprve chystají. Pozitivní je, že problém sucha už pochopili i státní úředníci. Jen ministerstvo zemědělství v letech 2019 až 2021 vynaložilo na opatření k omezení dopadů sucha a nedostatku vody bezmála 26 miliard korun. Zatím to sice k vyřešení problémů nestačí, ale alespoň něco.

Doba, kdy v každém malém městečku stála minimálně jedna soukromá lékárna a její majitel byl ve společnosti váženou osobou, je pryč. Malé soukromníky z trhu v rámci konsolidace postupně vytlačily velké lékárenské řetězce. Jako jeden z prvních v Česku začal fungovat Dr. Max. Dnes je na trhu jedničkou a loni měl rekordní tržby i zisk, otevřel největší laboratoř v zemi a chystá další pobočky. Více v rozhovoru se šéfem firmy Danielem Horákem.

V novém Hrotu najdete i další výborné texty. Třeba o tom, že dostat letos dítě na gymnázium nebo jinou střední školu mohl být pro docela početnou skupinu rodičů velký problém. Mnoha chytrým dětem, které při přijímačkách psychicky zkolabovaly nebo jen měly tu smůlu, že si vybraly příliš žádaný vzdělávací ústav, reálně hrozí, že skončí někde na učňáku. Nebo o tom, že za druhé světové války v československých jednotkách na Západě sloužila přibližně třetina mužů, kteří původně narukovali do německého ­wehrmachtu. ­Příjemné čtení.