Vybrané články
z týdeníku The Economist

Z tálibánců se stali ochránci toulavých psů. Ve velkém je kastrují a očkují

Proč islámští fanatici nechávají ve velkém kastrovat a očkovat psy, kteří se toulají po kábulských ulicích.

Z tálibánců se stali ochránci toulavých psů. Ve velkém je kastrují a očkují
Pes v hlavním městě Kábulu, ilustrační foto | Shutterstock.com

Starost o blaho zvířat opravdu nebyla jednou z priorit Tálibánu, když se v srpnu 2021 vrátil do Kábulu. Kábulský spolek na ochranu zvířat jménem Nowzad, jejž vede bývalý britský voják, ztropil v britském tisku takový poprask, že tehdejší premiér Boris Johnson dovolil nouzovou evakuaci 94 toulavých psů a 68 koček v posledních letadlech odlétajících z Afghánistánu.

Ta zvířata měla štěstí. Počet toulavých psů v kábulských ulicích krátce poté prudce narostl, když Afghánci prchající před Tálibánem své psí miláčky ponechali jejich osudu.

„V prvních dnech jsme nacházeli spoustu dobře vycvičených psů a vzácných plemen,“ říká Mohammed Ismail, veterinář, který pracuje pro jiný britský spolek ochránců zvířat jménem Mayhew. Po pádu Kábulu radila Mayhew svým lidem, aby nevycházeli z domů. Jakožto britská organizace se obávala represí. Vedení spolku rovněž předpokládalo, že Tálibán psy nenávidí, protože zbožní muslimové je obecně považují za nečistá zvířata. Netrvalo však dlouho a Tálibán pracovníky Mayhew výslovně požádal, aby obnovili činnost.

Očkování = úspěch Tálibánu

Každý den za svítání posílá charita své veterináře do ulic Kábulu v doprovodu rasů zaměstnávaných Tálibánem řízenou radnicí, vyzbrojených obřími sítěmi. Téměř každý den pochytají na šedesát psů, které vykastrují a naočkují proti vzteklině.

Po několika dnech zotavování na klinice spolku se tito psi zase vracejí do ulic. Tálibánský starosta Kábulu je údajně z jejich činnosti nadšený. Jeho radnice nedávno naočkování zhruba třiceti tisíc toulavých psů spolkem Mayhew jmenovala mezi svými úspěchy.

Do Kábulu se mezitím vrátil i Nowzad, který zde provozuje mimo jiné malou veterinární kliniku. Tálibán neziskové organizaci umožnil „pokračovat v naplňování našich cílů“, říká zakladatel organizace, bývalý britský mariňák Pen Farthing.

Při všech posledních pěti návštěvách v Kábulu se prý k němu členové Tálibánu „vždy chovali slušně a přátelsky“. Mezinárodní komunita by se jich podle jeho názoru měla přestat štítit. „Jsou zpátky u moci, protože jsme je dosadili zpět k moci,“ říká trochu cynicky.

Ženy a psi

Mayhew uvádí, že dodržuje veškerá nařízení Tálibánu včetně zákazu zaměstnávání místních žen. „Je to hrozné,“ říká Caroline Yatesová z Mayhew, „ale jsme především organizace na ochranu zvířat.“

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com