Z rekordu na nulu. Krátkodobé pronájmy už očekávají v létě zlepšení

Za normálních okolností by to bylo listování velmi hezkou statistikou, alespoň co se trhu týká.

Z rekordu na nulu. Krátkodobé pronájmy už očekávají v létě zlepšení
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník Euro

Turista v krátkodobém pronájmu strávil vloni v Praze v průměru necelé čtyři dny, každý den vytáhl z peněženky zhruba čtyři tisíce, přičemž zákazníci digitálních platforem zůstávali v Praze déle, a tudíž utráceli více, než je celkový turistický průměr. Jenže pronajímatelé bytů si tahle čísla čtou v opuštěných místnostech.

„Celá oblast krátkodobých pronájmů se úplně zastavila. To znamená, že ani nové rezervace na vzdálenější termíny nechodí,“ popisuje David Bureš, předseda České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí. Vyprázdněnost se blíží stovce procent. Krátkodobé pronájmy opustili poslední turisté, protože vláda zakázala ubytovací služby a uzavřela cizincům hranice.

Zástupci cestovního ruchu se kvůli tomu obávají ztráty desítek tisíc pracovních míst a propad odhadují až na 100 miliard korun, pokud omezení potrvají déle než čtvrt roku.

Ze dna vzhůru

Ale stejně jako vidí zástupci ubytovacích služeb dno trhu, dívají se už nyní nahoru. „Problém bude pokračovat ještě během dubna a května. Podle vývoje v jiných státech bych čekal, že by se vše mohlo začít zlepšovat až během letních měsíců,“ míní David Bureš.

Podle Magdaleny Tarantové z platformy easyBNB, která nabízí služby spojené s krátkodobými pronájmy, je tento odhad reálný. „Máme již dokonce pár nových rezervací na léto,“ hlásí. Platforma vloni udělala průzkum mezi 39 tisíci hosty. Nyní statistiky ukazují, jak velký propad Praha v turismu zažívá. „Průměrný počet nocí na návštěvníka je 3,65. Pouze dvě procenta našich hostů zůstávala jen jednu noc, téměř polovina v Praze strávila tři až čtyři noci (48,88 procent). Jedním z důvodů, proč naši hosté zůstávali déle, byla nižší cena – za cenu hotelu získali jednu i dvě noci navíc. Také častěji než dřív přijížděli z profesionálních důvodů. Nejdelší pobyt trval dokonce 108 nocí,“ hlásí Kevin Gestin, spoluzakladatel a CEO easyBNB.

Nyní trh počítá ztráty na desítky miliard korun. „První analýzy od našich členů ukazují, že ztráty na tržbách v odvětví cestovního ruchu budou činit více než 30 miliard korun, bude-li krize zažehnána v řádu tří měsíců,“ uvedl předseda Fóra cestovního ruchu ČR Viliam Sivek.

Pokud trvání opatření kvůli koronaviru přesáhne čtvrt roku, budou podle něj ztráty násobně vyšší. „Bude-li epidemie a s ní související restrikce trvat mnohem déle, propadnou se tržby o více než 100 miliard korun, dojde ke ztrátě desítek tisíc pracovních míst a insolvenci stovek subjektů působících v cestovním ruchu,“ sdělil.

Fórum proto žádá vládu o zavedení několika opatření, která by zmírnila dopady nynější situace na cestovní ruch v Česku. Chtělo by například zvětšit rozsah státem slíbených bezúročných půjček pro podnikatele. Podle fóra by měl být také využit program na financování výplat pro dlouhodobě nezaměstnané na spolufinancování mezd pracovníků v cestovním ruchu, aby se předešlo jejich propouštění.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní