Z funkce do funkce. Plaga dohlédne na vysoké školy

Školy od nového předsedy Národního akreditačního úřadu očekávají minimum zásahů. Robert Plaga je může pořádně překvapit

Z funkce do funkce. Plaga dohlédne na vysoké školy
Plaga se stane předsedou Národního akreditačního úřadu 1. září. Mohl si částečně přivést i vlastní tým – místopředsedou se stal jeho blízký spolupracovník z ministerstva Tomáš Fliegl. | Profimedia.cz

Ta zpráva z 8. června poněkud zapadla. Média rozsáhle informovala o jmenování nových členů bankovní rady České národní banky prezidentem Milošem Zemanem. Vláda však ten samý večer celkem v tichosti jmenovala bývalého ministra školství Roberta Plagu předsedou Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Bývalý politik za hnutí ANO tak bude dohlížet na kvalitu vysokoškolského vzdělání v Česku. Na ministerstvu opustí pozici politického náměstka a půjde do role, která je důstojná, odpovídá jeho zkušenostem i zaměření odborníka na vysoké školství.

Národní akreditační úřad je dosud pro veřejnost spíše neznámou institucí. Na základě nového vysokoškolského zákona v roce 2016 nahradil úřad tehdejší Akreditační komisi ČR, vedenou respektovanou politoložkou Vladimírou Dvořákovou.

Připomeňme, že komise měla u veřejnosti značný kredit. Stačí si vzpomenout na její „zářezy“, mezi něž patřilo například odhalení turbotitulů z Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni (kauza Plzeňská práva) nebo masového nekvalitního vzdělávání na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kdy se stovky studentů vzdělávaly v hangárových prostorech ve Starém Hrozenkově (kauza Tiskárna na diplomy UJAK).

Jestřáb z Brna

Komise však měla jen značně omezený vliv a rozhodnutí o akreditacích reálně vydávalo ministerstvo školství. Nynější úřad má podle zákona mnohem silnější pravomoci. Ve věci akreditací už přímo rozhoduje. Že o zbytečnou instituci nejde, nejnověji prokázali úředníci a experti při odhalení skandálu na Mendelově univerzitě v Brně. Tamní rychlostudia a plagiáty v doktorských pracích na Provozně ekonomické fakultě jsme v Hrotu rozsáhle popsali, vycházeli jsme přitom do značné míry ze zjištění inspektorů úřadu, jejž v té době ještě vedl právník Ivan Barančík.

Je paradox, že nový „jestřáb“ nad vysokými školami Robert Plaga je absolventem této fakulty, a dokonce tam i v minulosti vyučoval. Dodejme však, že ve skandálu plagiátů nijak nefiguroval.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit