Z chudého emigranta byznysovou hvězdou kontinentu. Příběh Čecha Josefa Chromého

Jízda po úzkých okreskách v australské Tasmánii nijak nenasvědčuje tomu, že už za další zatáčkou by mělo být proslulé vinařství Josefa Chromého, českého emigranta z padesátých let minulého století. Jeho jméno, v australské verzi Joseph Chromy, je zde ztělesněním vytrvalosti a úspěchu člověka, který to z chudého emigranta dotáhl až na byznysový vrchol

Z chudého emigranta byznysovou hvězdou kontinentu. Příběh Čecha Josefa Chromého
Josef Chromý prožil takřka „americký sen“. Z nuzných poměrů se postupně vypracoval v respektovaného podnikatele, kterého navštěvovaly i významné osobnosti své doby. Na snímku vlevo s někdejším australským premiérem Malcolmem Turnbullem procházejí vinicí v Launcestonu. | Profimedia.cz

Když se auto přehoupne přes poslední kopec u vesničky Relbia na severu Tasmánie, otevře se pohled na Tamarské údolí a desítky hektarů vinic. Uprostřed jinak takřka liduprázdné krajiny je najednou živo, plné je parkoviště i stoly restaurace s vyhlášenou kuchyní a ještě vyhlášenějším vínem nesoucím jméno českého rodáka i znak dvouocasého českého lva.

Tady se pije Pepik

Jedno z řady vín nese obchodní název Pepik, na obrazovce u vstupu se promítají záběry ze života Chromého – mimo jiné ze setkání s britskou královnou Alžbětou II. Josef Chromý je v době naší návštěvy Tasmánie bohužel v zahraničí, i navzdory dříve prodělané mrtvici a vysokému věku je stále aktivní, cestuje a nadále je hlavou rodinného podniku JAC (akronym pro jména zakladatelů – Josef a Alida) Group. Ten se dnes věnuje převážně byznysu s nemovitostmi a turistickému ruchu.

Josef Chromy Winery se stalo pojmem nejen v Tasmánii, ale i v celé Austrálii, vína sbírala medaile a ocenění na soutěžích vín po celém světě. Letos v květnu firmu zhruba za 55 milionů australských dolarů (cca 850 milionů korun) koupila australská investiční skupina Endeavour Group.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit