Z ČEZ do ČEPS a zase zpátky

Jan Kalina, který v letech 2016 až 2018 šéfoval přenosové soustavě ČEPS a byl terčem kritiky za sporná rozhodnutí, se vrací do manažerských pozic ve Skupině ČEZ.

Z ČEZ do ČEPS a zase zpátky
Jan Kalina | ČEPS

Do vedení hned čtyř dceřiných firem ze Skupiny ČEZ usedl v poslední době 51letý manažer Jan Kalina. Nalezneme jej ve vedení firem ČEZ Obnovitelné zdroje, CEZ RES International, ČEZ Recyklace a nyní míří i do představenstva investičního fondu ČEZ OZ. Jak vyplývá z příslušného oznámení, Česká národní banka v roli regulátora fondů jeho nástup do funkce odsouhlasila.

Čím je tato zpráva zajímavá? Hlavně minulým působením Jana Kaliny na pozicích generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti ČEPS v letech 2016 až 2018. ČEPS byl za jeho éry kritizován za to, že měl až příliš srdečné vztahy s velkými energetickými skupinami ČEZ a EPH, naopak přehlížel menší hráče v energetice. Přitom správce páteřní energetické sítě má podle pravidel Evropské unie měřit všem stejným metrem a nesmí být s výrobci elektřiny vlastnicky ani manažersky propojen.

Vlnu odporu vyvolalo například rozhodnutí z počátku roku 2018. Vedení ČEPS se tehdy rozhodlo otevřít trh podpůrných služeb pro majitele velkokapacitních baterií – avšak jen pro některé z nich. Baterie musely být funkčně propojeny s provozem větší elektrárny či teplárny. Zdroje z trhu za tímto krokem viděly lobbování majitelů uhelných elektráren a tepláren, kteří nechtěli přijít o podíl na poskytování systémových a podpůrných služeb.

Dění v ČEPS se dočkalo pozornosti premiéra Andreje Babiše, který v červnu 2018 dosadil do představenstva podniku Jakuba Skavroně. Výsledkem byla ostrá válka mezi topmanažery ČEPS, kteří si začali navzájem vyřizovat účty prostřednictvím médií. Stát v roli jediného vlastníka zasáhl a v říjnu 2018 byli z funkce odvoláni Kalina i Skavroň. Nejvyšší manažerský post v ČEPS obsadil bývalý šéf Benziny Martin Durčák a situace v podniku se vrátila do normálních kolejí.

Bez zajímavosti není ani to, že Jan Kalina již dříve pro Skupinu ČEZ pracoval. Do roku 2015 byl obchodním ředitelem Severočeských dolů, v letech 2007 až 2012 vedl firmu ČEZ Správa majetku.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní