Z Česka až na kraj vesmíru. Mise Plato má za sebou další úspěšný krok

Největší český vesmírný projekt prošel důležitou sérií testů

Z Česka až na kraj vesmíru. Mise Plato má za sebou další úspěšný krok
ilustrační foto | ESA

Bude to velký krok pro svět a ještě větší pro Česko. Evropský projekt na zkoumání obyvatelných planet mimo Sluneční soustavu, na kterém se podílí Akademie věd ČR a několik tuzemských firem, má před sebou důležitý milník. Právě teď má brněnská společnost SAB Aerospace razítko z úspěšných testů pro své transportní kontejnery, které před cestou do vesmíru ochrání extrémně citlivé kamery. Z Brna teď navíc putuje jeden z transportních kontejnerů do Florencie, kde dostane kameru a projde dalšími testy v Belgii. Pak bude cesta do vesmíru otevřena.

Na vesmírné misi s názvem Plato se společně se SAB Aerospace a Astronomickým ústavem AV ČR podílí ještě česká společnost 5M. Česká republika se mise Evropské vesmírné agentury účastní jak po vědecké stránce, tak přípravou softwaru a zajišťuje i návrh, výrobu a testování hardwaru. 

Kompletní konstrukci i vývoj servisního modulu, ze kterého se skládá sonda Plato, mají na starosti inženýři v brněnské firmě SAB Aerospace. Servisní modul obsahuje pohon, navigaci, regulační systémy, solární panely či baterie. Všechny systémy drží při životě nejdůležitější část sondy – 26 kamer, které budou sledovat tisíce hvězd a monitorovat pravidelné poklesy jejich jasnosti, jež jsou způsobeny obíhajícími exoplanetami. Dvoutunovou sondu musí inženýři sestrojit tak, aby přečkala bez úhony start, cestu do vesmíru i osmiletý pobyt v něm, kdy bude sbírat a posílat data na Zem ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od zemského povrchu.

Připravena musí být na extrémní teploty, vibrace a další podmínky. Aby mohla sonda letět, musí být pevná, ale zároveň lehká. Konstrukce tohoto typu je ideální vyrábět z kompozitních panelů z uhlíkových vláken, které dodá firma 5M z Kunovic. „Vesmírná mise nám poskytne jedinečnou informaci o situaci naší Sluneční soustavy ve vesmíru, pravděpodobně se nám podaří odpovědět na otázku, zda je náš systém jeden z mnoha, nebo zda je jedinečný,“ říká Petr Kabáth – vedoucí Plato týmu v Astronomickém ústavu AV ČR a český koordinátor mise.

Na výrobě softwaru, který bude sloužit pro zpracování dat z přístrojů, se podílí tým z Astronomického ústavu AV ČR. Vědkyně Marie Karjalainen pracuje konkrétně na přípravě kalibračních algoritmů, které odstraní případné efekty termálního šumu, a zlepší tím fotometrickou přesnost měření. Už nyní mají vědci k dispozici první simulovaná data z kamer pro psaní softwaru. Na podzim roku 2022 proběhnou testy se skutečnými kamerami, kde budou nasimulovány vesmírné podmínky ve vakuových komorách. Vypuštění sondy Plato je naplánováno na rok 2026.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní