Yuca, Yuca, Yucatan

Po Maledivách a Zanzibaru našli Češi další skulinu mezi cestovatelskými omezeními a i z Yucatanu se stalo druhé Chorvatsko. Co mexický poloostrov nabízí?

Yuca, Yuca, Yucatan
Zařazení na seznam novodobých sedmi divů světa přilákalo do Chichén Itzá masy turistů. Díky covidu davy trochu prořídly. | Jan Brož, Hana Brožová

„Xanax, valium, kodein, viagru nebo steroidy?“ ptá se už poněkolikáté ta dobrá žena za pultem a já už poněkolikáté odpovídám, že jsem si opravdu přišel jenom pro adaptér na nabíječku, který tato velmi dobře zásobená lékárna samozřejmě také nabízí. Tak mi alespoň k nákupu přibalí slevový leták s nabídkou drog a dalších - jinde jen těžko dostupných - látek a ujistí mě, že na veškeré zboží je patnáctiprocentní sleva. A pokud bych snad chtěl nakoupit online, doprava je samozřejmě zdarma. A já pomalu začínám chápat, proč na ulici lemující pobřeží karibského letoviska Tulum je sice problém najít samoobsluhu, lékárny jsou však na sto metrech hned tři.

Mexiko, jak známo, válku s drogami prohrává, a tak se podnikavé obyvatelstvo, které nechce riskovat život v krvavých bojích gangů, snaží na pověsti středoamerického státu alespoň trochu legálně přiživit. Lékárnice z Tulumu nejsou jediné. „Nepotřebujete průvodce?“ ptá se o pár dnů později a několik stovek kilometrů dále na jih uprostřed ruin mayské metropole Palenque mexický mladík. „Ne, děkuji.“ „A co houbičky?“ nechce si nechat ujít příležitost k přivýdělku.

Yucatan

Ital Claudio chce Mexičany naučit pít kvalitní mexickou kávu. „Habanero, por favor!“ Vedle pálivých papriček se vyplatí na trhu nakoupit hlavně levné sladké mango. Covidová omezení nejsou tak přísná jako v Česku, roušky se však v Méridě nosí poctivěji než tady. Mexičané si potrpí na pestré fasády, ovšem ne všichni.+5

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit