Wernher von Braun: Člověk je nejlepší počítač

Je to něco přes týden, co si Američané připsali jedno kosmické prvenství. SpaceX miliardáře Elona Muska jako první soukromá společnost dopravila na oběžnou dráhu kolem Země lidskou posádku. O tom, co to bude znamenat pro další průzkum vesmíru, si naše rubrika Tardis povídala s jiným kosmickým vizionářem, zakladatelem amerického raketového programu Wernherem von Braunem

Wernher von Braun: Člověk je nejlepší počítač
Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Co říkáte na to, že Američanům trvalo devět let, než po uzemnění raketoplánů znovu dokázali dopravit své astronauty do vesmíru?

Kdybychom pokračovali tímto ležérním tempem, museli bychom po přistání na Měsíci projít ruskou celnicí.

V 60. letech jste předpovídal, že do roku 2000 přistanou lidé na Marsu. Zatím se lidstvo snaží vrátit na Měsíc. Podle prezidenta za čtyři roky. Myslíte, že je to reálné?

Kdybychom dnes zahájili dostatečně financovaný vesmírný program, domnívám se, že bychom zvládli postavit raketu pro lidskou posádku do deseti let.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit