Vzpoura účastníků zájezdu. Lidé chtějí po cestovkách peníze nazpět

Evropská komise se postavila za klienty cestovních kanceláří, vláda ani cestovky ale hromadné proplácení zmařených zájezdů nechystají

Vzpoura účastníků zájezdu. Lidé chtějí po cestovkách peníze nazpět
Klienti cestovních kanceláří mají ve voucherech uloženo několik miliard korun. V Česku to platí podobně jako v ostatních státech Evropy. Celkem jich je třináct. | Profimedia.cz

Na ministerstvu pro místní rozvoj přistál před pár týdny dopis, který mohl odšpuntovat slušných pár miliard korun, na nichž sedí cestovní kanceláře. Evropa v dopise už podruhé apelovala na to, aby klienti českých cestovek dostali šanci získat své peníze za neuskutečněné zájezdy. Vláda naopak trvá na tom, že si musejí až na výjimky nechat v šuplíku poukázky, které si časem promění za reálnou dovolenou. 

Balík, který měl před letní sezonou objem pět miliard korun, se už sice snížil, pokud by ale lidé hromadně chtěli peníze nazpět, část cestovek by padla, což připouští i samo ministerstvo. 

Cesta dolů

Cestovky nejsou v dobré kondici. Třeba CK Fischer zaznamenala pokles objednaných zájezdů o 80 až 90 procent oproti loňsku. Zatímco vloni touto dobou už skoro dva měsíce nabízela zájezdy typu „first minute“, letos je teprve spouští. Před ní je stejně jako před ostatními velká nejistota, jak bude cestovní trh vypadat.

Aby bylo jasné, o jak velkých číslech je v globálu řeč: Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že místo zhruba 34 miliard korun, které měly letos tvořit tržby cestovních kanceláří, se trh dostane horko těžko na sedm až deset miliard. Propadne se tak meziročně o 27 miliard korun, což je obrovská rána. 

V záloze mají ale kanceláře několik miliard korun od svých klientů. Ne že by zákazníky přepadla touha je sponzorovat. To vláda umožnila speciálním zákonem lex voucher peníze nevracet a místo toho vydávat poukázky na budoucí zájezdy. Proplatit se mohou až na konci srpna příštího roku.

Na jak velkém balíku peněz teď cestovky sedí, není úplně jasné. „Hodně klientů si vouchery vyměnilo za dovolenou v létě nebo za zimní dovolenou, popřípadě za ,first moment‘ nabídku na příští sezonu. Současný stav se v podstatě nedá určit,“ říká Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR). 

CK Fischer třeba vydala podle mluvčího Jana Bezděka vouchery za několik stovek milionů, CK Čedok podle mluvčí Evy Němečkové pak přibližně za 150 milionů. „Jsme stabilní firma a vyplácení peněz bychom ustáli, nicméně znamenalo by to určitou komplikaci. Jsme nastaveni na to, že klienti si poukázky postupně vyberou v zájezdech, případně jim peníze vrátíme příští rok v létě podle zákona,“ připustil Bezděk.

Kancelář podle něj necítí v současné době velký tlak na vracení peněz. Podle místopředsedy ACK ČR Papeže chce peníze nyní vrátit zhruba pět procent klientů. „Oněch pět procent samozřejmě vytváří tlak. Pro nás je ale podstatné, zda jednáme v rámci zákona, či ne,“ řekl.

Evropský výlet

A to je právě věc, kterou Evropská komise Česku v dopise vyčetla. Komise v určité chvíli hrozila Česku kvůli vydávání poukázek klientům cestovních kanceláří dokonce žalobou, nyní ale o tom neuvažuje, protože sporná praxe s vydáváním poukázek už skončila. Svou rétoriku aktuálně mírní ještě více, ale o tom později.

To, že se EK před pár týdny postavila proti vůli sněmovny na stranu klientů cestovních kanceláří, není náhoda. Komise se opírá o směrnici EU, která lidem zajišťuje právo na to, aby do dvou týdnů získali za zrušené zájezdy zpět hotovost. Že byla přijata v minulosti bez ohledu na covidovou pandemii, nehrálo roli. Platí stále.

Naopak české stanovisko je takové, že nastala mimořádná situace, bylo třeba ochránit trh a lidé o své peníze nepřišli. „Dlouhodobě zastáváme názor, že vydáním lex voucher nebylo porušeno právo EU. Česká republika reagovala na naprosto bezprecedentní situaci, která v cestovním ruchu nastala. A reagovala tak, aby byly zohledněny oprávněné zájmy zákazníků i cestovních kanceláří. Obdobně postupovala i řada jiných států EU,“ argumentuje mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Států, které se rozhodly postupovat stejně jako Česko, je celkem třináct. Dopis od EK dorazil na jaře i nyní do všech z nich.

Záměrem lex voucheru bylo podle ministerstva předejít ukončení činnosti cestovních kanceláří a zabránit jejich hromadným úpadkům. Nynější požadavky na okamžité vrácení všech prostředků za zájezdy by prý úpadek řady kanceláří vyvolaly.

Odpočet běží

Vše v tomto směru míří ke konci roku. Cestovní kanceláře, které v souhrnu vydaly poukázky za miliardy korun, si musejí obnovit pojištění proti úpadku a už předem je jasné, že ty malé nemusejí situaci ustát. I kdyby vouchery nevracely, pro pojišťovny nebudou pojistitelné. A bude je čekat konec. „Některé signály z trhu nás varují, že by to letos problém mohl být. Proto apelujeme na ministerstvo pro místní rozvoj, aby se této problematice včas věnovalo,“ říká Jan Papež.

Pro majitele voucherů by to znamenalo komplikaci. Za dovolenou už svůj lístek nepromění a budou muset žádat peníze po pojišťovně. Problém ve výplatě by být neměl, vouchery pojištěné jsou, i když CK zanikne pojištění. Nebude to ovšem příjemná zkušenost, a pokud navíc nebude dostatečné krytí z pojištění, do hry se ještě vloží stát svým garančním fondem, což situaci ještě více zkomplikuje.

Garanční fond má mimochodem na účtu 61 milionů korun. Tato suma byla určena pro dobré časy. Tedy dlouho předtím, než nastala covidová pandemie a začaly hrozit hromadné krachy cestovek. Přestože je ministerstvo přesvědčeno, že je peněz dostatek, miliardy položené na druhé misce vah v podobě vydaných poukázek tak silné přesvědčení nedávají. Zkrátka řečeno, dostat peníze na ruku od kanceláře právě teď by bylo pro klienty nejjednodušší řešení. Jenže je nedostupné, a ještě se vzdaluje. Zejména malé kanceláře se už začaly pod hrozbou okolností stahovat. Pozastavily svou činnost, případně vyhlásily krach. Do konce roku jich tak může „zamrznout“ až 300.

Nic nenasvědčuje tomu, že vláda nebo kanceláře samotné začnou v tomto smyslu plnit přání Evropské komise vyzpívané v nedávném dopise. Asociace i kanceláře samotné říkají shodně, že se řídí českými zákony, a dokud je nikdo nezmění, nemají důvod se chovat jinak. Ministerstvo pro místní rozvoj je pak připravené jednat jen o úpravách v povinném zajištění cestovních kanceláří, aby zmírnilo počet těch, které by musely skončit. Nic víc.

Podle všeho se začalo hrát o čas. Ruku na srdce, Evropská komise není akční úřad, který by jednal ze dne na den. Navíc má proti sobě třináct evropských států. Než sladí svůj postup, než proběhnou všechna odvolání a lhůty na vysvětlenou, přijde 31. srpen, kdy klienti stejně budou muset podle českého zákona peníze dostat a nebude koho za co trestat. 

Navíc i komise sama může přehodnotit své stanovisko, což se také podle všeho stalo. „Evropská komise s ČR v této záležitosti zastavila řízení,“ říká Vilém Frček z ministerstva. Tlak na změnu české legislativy tím tak skončil, stejně jako hrozba sankcí za porušení evropských směrnic. Cestovky i vláda si připsaly vítězný bod. Klienti cestovek musejí čekat s lístkem v ruce, jak se situace vyvrbí.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní