Vzpamatuje se Josef Středula a vrátí se mezi favority voleb? A jak chce porazit Babiše?

Šance „tradičně levicového“ prezidentského kandidáta Josefa Středuly na dobytí Hradu klesají. Nepovedená odborářská demonstrace potvrdila, že klasická levice voliče neláká

Vzpamatuje se Josef Středula a vrátí se mezi favority voleb? A jak chce porazit Babiše?
Josef Středula | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Mezi největší favority prezidentských voleb nepatřil. Když ale Josef Středula letos v květnu oficiálně potvrdil, že se bude ucházet o nejvyšší politickou funkci v Česku, agentury zkoumající veřejné mínění i sázkové kanceláře ho pasovaly do role černého koně. V preferencích i podle kurzů se odborový předák zařadil na čtvrté místo mezi kandidáty.

Středula celé léto tvrdě kritizoval vládu za přístup k energetické krizi nebo prý nedostatečný boj s inflací. Nabízela se otázka, zda není v konfliktu zájmů a jestli vládu kritizuje jako prezidentský kandidát, nebo zástupce zaměstnanců. Šéf Českomoravské komory odborových svazů zneužívání funkce odmítal. S jeho kandidaturou prý nesouvisela ani demonstrace „proti drahotě“, kterou odboráři v říjnu svolali na Václavské náměstí.

Nakonec se ukázalo, že otázka střetu zájmů je možná zbytečná. Demonstrace skončila fiaskem, přišlo na ni jen pár tisíc lidí. Řídký dav pod pódiem působil o to rozpačitěji, že na podobné akce pořádané antisystémovými spolky a proruskými silami dorazilo několikanásobně více protestujících. To, co mělo být původně Středulovou hlavní výhodou, mu tak nakonec podrazilo nohy.

Bookmakeři ocenili propadák z Václaváku razantním zvýšením kurzů a černý kůň se rázem v žebříčcích propadl mezi outsidery. Středulovy šance patrně snížil také vstup Andreje Babiše do prezidentského klání. Bude usilovat o stejné voliče nespokojené s vládou, v kampani má však větší možnosti – finanční i mediální. A aby komplikací nebylo málo, ještě týden před termínem neměl tým Josefa Středuly pohromadě potřebné podpisy občanů ani zákonodárců.

Středula nechce prozradit, jak se pokusí Andreje Babiše porazit. Z rozhovoru se však dá jeho strategie alespoň částečně odvodit. Největším trumfem proti Babišovi i dalšímu velkému favoritovi Petru Pavlovi zřejmě bude, že si šéf odborářů nikdy nezadal s komunisty.

Tento rozhovor vyjde v pondělí 7. listopadu. Může se stát, že o den později oznámíte, že jste v termínu nesehnal dostatek podpisů a stahujete kandidaturu na prezidenta?

Ne, ne, myslím, že k tomu nedojde. K 8. listopadu bude všechno v pořádku. Druhá věc je, že nenechávám nic náhodě. Zejména u korespondenčních podpisů může být větší chybovost. Také proto vyjednávám se senátory a jedna, nebo druhá varianta bude v pořádku. Nechci nic podcenit.

Překvapilo mě, že máte s podpisy problém, s ohledem na vaše odborářské zázemí, což se považovalo za vaši výhodu. Tím spíš, že u některých daleko méně viditelných kandidátů hlásí splnění limitu už delší dobu. V čem byl problém?

Snažím se to dělat poctivě, na stánky jsem jezdil, mluvil jsem s lidmi. Nesetkal jsem se s odporem, ale třeba s tím, že s sebou lidé neměli občanku. Lidé také obecně neradi dávají komukoli svůj podpis s číslem občanského průkazu, protože se obávají, aby to někdo nezneužil. Je těžké jim to vysvětlovat.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit