Vzor pro Česko? Vídeň chce kupovat podíly v ohrožených firmách

Rakouská metropole vstoupí do podniků v krizi. A nebude přitom znárodňovat.

Vzor pro Česko? Vídeň chce kupovat podíly v ohrožených firmách
ilustrační foto | Profimedia.cz

Vídeň zakládá finanční holdingovou společnost, která bude mít za cíl nakupovat podíly v důležitých firmách podnikajících ve městě. Horní hranice podílu je 20 procent, časové omezení sedm let. Firma s názvem Stolz auf Wien Beteiligungs bude mít k dispozici 50 milionů eur. Dvacet do ní vloží přímo magistrát, třicet Vídeňská hospodářská komora a soukromé subjekty.

„Dáváme vídeňským firmám, které nyní potřebují pomocnou ruku, k dispozici vlastní kapitál. Cílem je stabilizovat firmy a zachránit pracovní místa,“ okomentoval založení holdingové společnosti vídeňský radní pro finance Peter Hanke. 

Finanční strop

I v Česku může podobný recept na řešení krize vzniknout, ovšem na státní úrovni. Aby nevznikla podezření o znárodňování, má Vídeň svá pravidla, která by Česko mohlo kopírovat.

Předně: Vídeň může prostřednictvím nově založené společnosti získat podíly o maximální výši 20 procent, přičemž finanční strop činí jeden milion eur. Podíl města Vídně u zainteresovaných vídeňských firem je i časově omezen, a to na sedm let. Po uplynutí této doby bude dle magistrátu podíl prodán. Scénáře vstupu i výstupu budou předem dané a jak firmy, tak Vídeň budou znát jejich jasné podmínky.

V Česku nápad o vstupu státu do strategického podniku popsala zatím nepříliš jasně ministryně financí Alena Schillerová. Navrhla rovnou odkoupení letecké společnosti ČSA. Podrobnosti o pravidlech odkupu nyní řeší její resort financí.

Kdo dosáhne na pomoc?

Jaké firmy budou moci ve Vídni o pomoc požádat, ještě není zcela jasné. Cílovou skupinou jsou však vídeňské podniky, které se sice nyní dostaly kvůli koronavirové krizi do finanční tísně, ale jinak mají dobré vyhlídky. Firmy, kterým by se mohlo dostat pomoci, musejí být podle vídeňského magistrátu součástí vídeňské identity, mít silný význam i mimo hranice města a zaměstnávat relevantní počet zaměstnanců.

Výbor, který bude rozhodovat o finanční pomoci, bude složen z expertů, kteří v následujících týdnech mají za úkol představit, jak bude proces schvalování vypadat. Práce na projektu se spustí v polovině května.

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní