Vzkaz bankovní radě: Don't panic

Trhy očekávají od čtvrtečního jednání bankovní rady ČNB, že opět srazí svou základní sazbu o půl procentního bodu. Už to udělali před pár dny, udělají to znovu? Jestli ano, bude to mnohem větší hloupost než poprvé, kdy byli pod tlakem něco v kritické situaci udělat. Dosáhli jen toho, že srazili kurz koruny brutálněji než v dobách pomlouvaných intervencí.

Navíc je nám to platné jak mrtvému zimník, protože při zavírání fabrik u našich rozhodujících obchodní partnerů to export fakt valně nepodpoří. Naopak to zdraží dovoz léků a zdravotnických pomůcek, ale i potravin a dalšího zboží, snad kromě pohonných hmot, kde trochu pomáhá válka Saúdů s Rusy.

Oroštování inflace v době, kdy významná část populace přichází přinejmenším o část příjmů, není nic, co by si naši slavní centrální bankéři mohli dát za pár měsíců do rámečku doma nad krb a v penzi ukazovat vnoučatům. A podpora podnikání transmisí přes levné peníze? To se v případě dnes přijatých rozhodnutí díváme na duben příštího roku, kdy bude situace dramaticky odlišná. Jestli levnější peníze teď něčemu pomáhají, tak záchraně zadnice nemovitostních investorů do Airbnb, což není až tak úplně mandát naší centrální banky, ani nic k chlubení.

Pomáhá něco úplně jiného. A týdeník Hrot těší, že může vypíchnout včerejší rozhodnutí Komerční banky nevyplatit dividendy z loňského zisku a snížit dobrovolně své cíle pro letošní rok v zájmu podpory těžce zkoušených klientů. Je spravedlivé dodat, že k takovému postupu vyzvala komerční banky ČNB na posledním mimořádném zasedání bankovní rady. Doufejme, že se přidají i další, a očekávaná krize to tak bude mít zase o kus těžší.

Týdeník hrot

  • Ze státního se nenajíš 
  • Jak si koupit partaj
Objednat nyní